Európában az elsők között, Magyarországon először mutatták be egy keddi sajtótájékoztatón Pécsett a Medtronic DBS-t, azt a modern eljárást, amely áttörést jelenthet az epilepszia gyógyításában.
A tájékoztatón Janszky József professzor beszélt az epilepsziáról, amely rohamokban jelentkezik, sokféleképpen jelenhet meg a környezet számára észrevétlen, apró megtorpanásoktól kezdve az eszméletvesztéssel, rángógörccsel járó, rendszeresen jelentkező nagyrohamokig.
Vannak azonban mintegy tízezren, akiknek az esetében sem a gyógyszeres, sem a műtéti megoldás sem jöhet szóba. Ők eddig reménytelenül viselték betegségüket, kilátásuk sem volt arra, hogy rohammentessé váljanak, az életminőségük javuljon, például dolgozni, autót vezetni tudjanak. Rajtuk segíthet a Medtronic által kifejlesztett technológia, a Mély Agyi Stimuláció Terápia (DBS), amelyről a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikáján Tamás Viktor, a Medtronic Hungária Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatott. Az eljárást decemberben engedélyezték, azóta Európában összesen húsz, Magyarországon két beavatkozásra került sor. Más indikációkkal, például Parkinson-kóros betegeknél már alkalmaztak hasonló eljárást, most epilepszia gyógyítására is továbbfejlesztették. Fejlett diagnosztikai és szakmai háttér, magas színvonalú műszerezettség kell hozzá - de szerencsére ez itt, Pécsett, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Idegsebészeti és Neurológiai Klinikáján mind együtt van - hangzott el. Balás István docens elmondta: az eljárás lényege, hogy a gondos előkészítés után egy agyi elektródát építenek be az agyba, a legnagyobb felbontású képalkotó módszerekkel irányítva milliméteres pontossággal juttatják az epilepsziával érintett agyi ideggócba. Ehhez csatlakoztatnak egy parányi kis akkumulátort a test más részébe, például a kulcscsont tájára ültetve. Az elektróda az agy mélyében fékezi le az elektromos aktivitást. A beteg maga is aktivizálhatja az elektródát, ha a roham közeledtét érzi.
Magyarországon még csak két beültetést végeztek el, így ezek eredményéről még nem tudtak a szakemberek beszámolni, de (a SANTE tanulmány alapján) elmondták, hogy az amerikai tapasztalatok nagyon jók, a betegek nagy részének jelentősen javult az állapota, a rohamaik ritkultak, sőt egyhatoduknak el is maradtak a DBS alkalmazása után.
Kiss Éva
Animáció: HáziPatika.com