Pusztító hatással lehet agyunkra a koronavírus

Ilyen hosszútávú következményre is fel kell készülni a tudósok szerint.

Egy nemrég készült brit tanulmány szerint a koronavírus-fertőzés egyik komoly és hosszútávú következménye lehet az agy bizonyos részén a szövetek károsodása, elvesztése - ebből adódóan a páciensek ízlelés- és szaglásvesztése. Egy, a WebMD által idézett orvos szerint ez bár hosszútávú hatás lehet, azért nem feltétlen végleges. Az emberi szervezet idővel kompenzálhatja ezt, így a tünetek elmúlhatnak, de ha a szövetek a vírusfertőzés következtében teljesen elpusztultak, ezek sosem épülnek többé vissza.

A szaglásért felelős agyi területek károsodtak

A tanulmányt jegyző brit tudósok körülbelül negyvenezer alany pandémia előtti, agyi képalkotó eljárásokkal készült felvételeihez fértek hozzá. Idén ezek közül az alanyok közül több száz főt arra kérték, hadd készítsenek ismét felvételeket az agyukról. Körülbelül nyolcszázan válaszoltak a megkeresésre. 404 fő igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen , 394 főnek pedig használható előtte-utána felvételei is voltak.

A szaglásvesztés okaira is magyarázatot adhatnak ezek az ijesztő kutatási eredmények. Fotó: Getty Images
A szaglásvesztés okaira is magyarázatot adhatnak ezek az ijesztő kutatási eredmények. Fotó: Getty Images

A felvételek összehasonlítása után a tudósok azt látták, hogy a pácienseknél jelentős szürkeállományvesztés lépett fel a bal agyféltekén, az ízlelésért és a szaglásért felelős területeken. Ez utóbbival kapcsolatban a WebMD azt írja, hogy az agykérgi szövetcsökkenés azokon a részeken volt jelentős, amelyek a szaglásért felelős agyi területek közelében helyezkednek el. Az általuk megkérdezett orvos szerint ez arra is utalhat, hogy a szaglásvesztés mögött egy sokkal komolyabb dolog állhat: az agykéreg szövetállományának csökkenése.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.