Röntgennel korábban diagnosztizálható a Parkinson-kór

Számítások szerint világszerte 4 millió ember szenved Parkinson-kórban, egy olyan összetett betegségben, amely nagyban különbözhet az érintettekben.

MRI

A Parkinson-kór kialakulásához vezető agyi kémiai folyamatok megértése fontos annak érdekében, ha korai MR diagnosztikai módszereket és új terápiákat szeretnénk kifejleszteni.

A chicago-i AAAS Találkozó keretében Dr. Joanna Collingwood (Keele Egyetem) számol be kutatásuk eredményeiről, amelyet Dr. Mark Davidson (Florida Egyetem) közreműködésével végzett Diamondban - Anglia országos synchrotonja segítségével. Eredmények szerint az betegek agyában a fémionok eloszlása megváltozik a kórfolyamat során. Az agyszövetet egészében vizsgálva feltérképezhetővé vált a Parkinson-kórban érintett érzékeny motoneuronok fémeloszlása, egy olyan agyi régióban, amelyről korábban már kimutatták, hogy vasszintje majdnem megkétszereződik az egyes sejtekben. A kutatást a Műszaki és Fizikai Tudományok Kutatási Tanácsa (EPSRC) támogatta Angliában.

"A Diamondban végzett vizsgálataink során a mikrofókusz spektroszkópia nevű technikát alkalmaztuk, amely során erőteljes, precízen fókuszált röntgensugarak érik a szöveti mintákat" - közölte Dr. Collingwood. "Olyan részletesen tudtuk így megvizsgálni az emberi szöveteket, hogy a fémionok, kiváltképp a vasszintek a sejtben és környezetében feltérképezhetővé váltak. Mitől olyan egyedi a mikrofókusz synchroton féle megközelítés? Mert segítségével még az is megállapítható, hogy a vas milyen formában van tárolva. Számos évnyi munkával sikerült elérnie a szövetminták előállításának ideális módszerét az Anyagkutatási Együttműködési Hozzáférési Csapatnak a Továbbfejlesztett Fotonforrásnál (APS), melyet Dr. Davidson, Dr. Jon Dobson és Dr. Chris Batich vezetett. A módszerrel nem változik meg a fémek eloszlása vagy formája a vizsgált szövetekben. Hálásak vagyunk az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézeteknek (NIH) a fontos vizsgálat támogatásáért. Számos kutatás során átsiklottak a szövetek előkészítésének fontossága felett."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A klinikum területére helyezve a kutatást meg kell határoznunk, a klinikusok által az MR felvételen látott kontrasztváltozásokból mennyi tulajdonítható közvetlenül a vaseloszlás és forma változásának. A betegség biokémiai szempontjainak jobb megértése hosszútávon javuló terápiás megközelítésekhez vezethet, és lehetőséget jelent a korai MR detektálás és diagnózis számára is. A korai diagnózis kulcsfontosságú, mert mire megjelennek a betegség tipikus tünetei, a kémiai változások már az érzékeny motoros idegsejtek szignifikáns sejthalálát okozzák. Szoros együttműködésben dolgoztunk Dr. John Forderrel és Dr. Keith White-tal (Mcknight Agykutató Intézet, Florida Egyetem) a korai diagnózisok MR vizsgálatain és a Diamond illetve az APS eredményeinek a klinikumba való áthelyezésén."

Parkinson-kór A világ öregedő lakosságának köszönhetően a Parkinson-kór egy egyre fokozódó közegészségügyi problémát jelent. A kutatás egyik végső célja a korai diagnosztika új módszerének kifejlesztése, hogy az orvosi kezelés minél hamarabb elkezdődhessen, mielőtt létrejönne a visszafordíthatatlan sejthalál.

Jelenleg is elérhető a szervezet fémjeinek eltávolítása vagy inaktiválása például a vastúlraktározásban szenvedők esetében, amelyet chelációs terápiának neveznek. Ahogy a szűrési technikák egyre korábbi detektálást tesznek lehetővé, lehetségessé válhat a Parkinson-kór még korábbi diagnózisa, és a terápiás kutatások további fejlesztésével chelációs alapú terápiás megközelítéseket fejleszthetnek ki a sejtvesztés irreverzibilis szintjének megelőzésére a betegekben. A Parkinson-kór esetében pontosabban célzott megközelítésre van szükség, mivel összességében a szervezet vasszintje nem emelkedett. Csak a betegség által érintett lokális területek esnek áldozatul, a synchroton technika segítségével elért információk így fontosak a megfelelő kezelések megtervezéséhez.

Animáció: HáziPatika.comAnimáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra