Az Alzheimer-kór korai felismerését segítő mesterséges intelligenciát hoztak létre kutatók Nagy-Britanniában. A program aközben elemzi az embereket, amíg azok egy képet figyelnek. Egy egyszerű rajzról van szó, amely egy mosogató nőt, illetve mögötte süteményt lopó gyerekeket ábrázol. A tesztalanyokat arra kérik, meséljenek róla, mit látnak a képen, hanghordozásuk alapján pedig a rendszer képes felismerni a betegséget már korai szakaszában is - írja a BBC .
Hét évvel a diagnózis előtt felismerhetik
Az Alzheimer-kór igen gyakori betegség - világszerte körülbelül 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében körülbelül 1 százalékos az előfordulása, e kor felett viszont ötévente megduplázódik az érintettek száma. Mivel a betegség kialakulása soktényezős, még nem találtak olyan módszert, amely önmagában elegendő a pontos diagnózis felállításához, még kevésbé a szűréshez. A tünetek megjelenése után körülbelül 90 százalékos valószínűséggel lehet megmondani a baj eredetét. Abszolút bizonyossággal csak az agyszövet boncolásával lehet állítani, hogy valaki életében Alzheimer-kóros volt.
A kutatók efféle rajzos feladatokat már évtizedek óta használnak az Alzheimerrel járó agyi leépülés detektálására. A mesterséges intelligencia azonban olyan apró, az ember számára szinte észrevehetetlen jeleket is felismer a vizsgált személyek hanghordozásában, amelyek a kognitív hanyatlást jelezhetik előre. A különböző nyelvbotlások, furcsa mondatszerkezetek használata szintén árulkodhat a betegségről.
A mesterséges intelligenciát fejlesztő IBM egészségügyi kutatásokat vezető részlegének alelnöke, Ajay Royyuru szerint már hét évvel a klinikai diagnózis előtt 70 százalékos pontossággal képesek felismerni a betegséget. Bár hatékony gyógymód továbbra sincs az orvosok kezében, az Alzheimer korai felismerésével a leépülés folyamata is lassítható.