Brit kutatók a UK Biobank adatainak elemzésével kimutatták, hogy a nagyobb fejkörméret és agytérfogat általában magasabb intelligenciával társul, ezért erős kapcsolatban áll a baba későbbi életének sikerességével - írja az Origo . A felméréshez az UK Biobank archívumát használták, ahol 500 000 brit adatai szerepelnek. E személyeket hosszú távon tanulmányozták, hogy feltárják a kapcsolatokat a génjeik, a fizikai és mentális egészségi állapotuk és az életútjuk közötti kapcsolatot.
A kutatás fő célja az agyfunkciók és a DNS közötti komplex összefüggések feltárása, ami az idegtudomány egyik legnagyobb kihívása, mivel olyan sok gén játszik ebben szerepet. Az eredmények értelmében - melyeket a The Times közölt - az agyméret igenis sokat számít. „Rendkívül szignifikáns összefüggéseket figyeltünk meg az UK Biobank mintákban tárolt kognitív (gondolkodással kapcsolatos) tesztértékek és számos poligénes (sok gén által meghatározott) tulajdonság, így a koponyaűr térfogata, a csecsemő fejkörmérete és a gyerekkori kognitív képességek között" – írták a szerzők a Molecular Psychiatry folyóiratban közzétett cikkükben.
Az intelligenciáért felelős géneket is találtak
A kutatást végző Edinburghi Egyetem professzora, Ian Deary szerint olyan génváltozatokra is bukkantak, amelyek erős összefüggésben állnak az intelligenciával. 17 olyan gént sikerült azonosítaniuk, amelyek a gyermek átlagon felüli értelmi képességeivel összefüggésbe hozhatóak. Ezek többek között azt is előrejelezhetik, hogy a gyermek egyetemi végzettségű lesz-e.
Forrás: Origo