A vizsgálatban 43, enyhe kognitív károsodásban (ami az Alzheimer-kór előjele lehet) szenvedő ember, 31, húszas éveikben járó, kognitív szempontból egészséges felnőtt, és 33, kognitív szempontból szintén egészséges idősebb felnőtt vett részt. Azt a feladatot kapták, hogy egy VR-szemüvegben sétáljanak egy adott útvonalon - írja az EveryDayHealth.
Először is a résztvevőknek úgy kellett végig menniük a pályán, hogy számozott táblák mutatták minden egyes kanyarban a helyes irányt. Ezután a feladatot megismételték, de három különbséggel, hogy a tájékozódási képességeiket teszteljék. Az első pálya pont ugyanolyan olyan volt, mint az első; a második esetben az út felületét változtatták meg. A harmadikon pedig semmilyen tájékozódási pont nem mutatta a helyes utat.
A tanulmány szerint csak azoknak volt problémájuk a helyes irány megtalálásával a megváltoztatott körülmények között, akiknek már hanyatlóban voltak a kognitív képességeik. Ők következetesen rossz irányba fordultak, és el is bizonytalanodtak útközben. A második két csoport tagjai, tehát az egészséges fiatal és idősebb felnőttek mindannyian nehézség nélkül navigáltak az útvonalon, amikor a vizuális és térbeli jeleket eltávolították. A kutatók szerint tehát az eredmények arra utalnak, hogy a tájékozódási problémák csak az Alzheimer-kórra jellemzők, és nem egyszerűen az öregedés normális velejárói.
"Ez azzal lehet összefüggésben, hogy a tájékozódási képességért a fali lebeny felel. Ez az agy azon régiójában található, ahol általában elsőként kialakul az Alzheimer-kór" - mondta a portálnak Dr. Sandra Bond Chapman, a Texasi Egyetem Agyegészségügyi központjának igazgatója.
A kutatást ugyanakkor csak kis számú résztvevővel készítették. Másik hátránya, hogy VR-szemüveget viseltek az alanyok, így kérdéses, hogy egy valódi környezetben, ahol az összes érzékszervükre tudnak hagyatkozni, hogyan teljesítenék a feladatokat. A szerzők szerint viszont az eredményeik hozzájárulhatnak egy korai Alzheimert kimutató teszt kidolgozásához.