Magyarországon 6-8 ezer szklerózis multiplexben szenvedő beteg él, nagy részük előbb-utóbb mozgássérültté válik. A Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője az InfoRádiónak elmondta: a legújabb kutatások már nemcsak a betegség előrehaladásának lassítását célozzák, hanem a kialakult sérülések visszafordítását is lehetővé tehetik.
A szklerózis multiplex - az epilepszia után a leggyakoribb szervi-idegrendszeri megbetegedés - a fiatal felnőttkorban alakul ki, és mivel egyelőre nem gyógyítható, a betegek egész életét végigkíséri, kétharmaduk tíz-tizenöt év után mozgáskorlátozottá válik - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője.
Komoly Sámuel közölte: a betegek 20-30 százaléka tizenöt-húsz év után is képes kis fizikai terheléssel járó munkát ellátni.
A betegség eredete egyelőre pontosan nem ismert, a köztudatban az él, hogy egy megfázás után jelentkezhetnek az első tünetek.
A professzor elmondta: a megfázás mozgósítja az immunrendszert, és ezzel aktiválódnak azok az immunsejtek is, amelyekben elromlott az idegenfelismerő rendszer, így az idegrendszer egyes elemeit - főleg a mielin nevű anyagot, amely az idegpályák szigetelését adja - úgy tekintik, mintha azok is vírusok vagy baktériumok lennének; ezeket megtámadják és megsemmisítik.
Ez magyarázza, hogy egy nátha után a beteg állapota rosszabbra fordul: megbénul a lába vagy súlyosan romlik a látása. Néhány hét után az illető jobban lesz, mert ennyi idő alatt az immunrendszer helyrehozza a hibát, de csak átmenetileg - közölte a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője.
A professzort meghívták egy olyan tudóscsoportba, amelynek célja, hogy gyógyszereket fedezzen fel, amelyek újraépítik a károsodott szigetelést azáltal, hogy stimulálják az ott nyugvó, megújulásra képes "őssejt típusú" sejteket az agyban.
Komoly Sámuel hozzátette: az effajta kezelésekkel akár a már kialakult károsodások egy része is helyrehozható vagy mérsékelhető lenne.