Tízmilliós üzlet lett a magyar béranyaság
A nőt az RTL Klub Fókus z című műsora buktatta le rejtett kamerás felvételekkel. A műsor munkatársai az interneten, magukat egy gyerekre váró párnak kiadva, adták fel hirdetésüket, amelyben egy olyan nőt kerestek, aki pénzért megszülné a gyermeküket. Az álhirdetésre két béranya is jelentkezett, az egyikükkel sikerült is egy találkozót megbeszélniük - írja az Index .
Ezen a találkozón derült ki, hogy a leleplezett nő anyagi okokból árulja a méhét, hogy a pénzből aztán lakást tudjon venni Csepelen. Azt mondta magáról, 36 éves, elvált, több gyermek édesanyja, és jelenleg vidéken él, egy kis faluban. Elmondta, hogy a terhesség idejére hajlandó leszokni a dohányzásról , az ikerterhesség pedig nem feláras nála.
Hol legális a béranyaság?
Bár a béranyaság a világ számos pontján legális (például Cipruson, Hollandiában, Belgiumban, Angliában, Kanadában, Ausztráliában, Grúziában, Ukrajnában és az Egyesült Államok legtöbb tagállamában), nálunk azonban a törvények súlyos börtönbüntetéssel sújtják. Azok a magyar párok, akik ilyen úton szeretnének gyereket, a legtöbben a szomszédos Ukrajnába mennek. Egy kijevi béranyaközpont vendégei például katalógusból választhatják ki az ideális béranyát , a szolgáltatás ára 9 és 15,5 millió forint között alakul.
A gyermek anyja az a nő, aki megszülte
Bár igény lenne rá, a magyar kormány egyelőre nem tervezi a béranyaság legalizálását. "A gyermek anyja az a nő, aki megszülte. A béranyaság kérdése a fentieken túlmenően is számos etikai, jogi, büntetőjogi, gyermekvédelmi problémát vet fel" - válaszolta az illetékes minisztérium a Fókusznak.
Magyarországon a becslések szerint több mint 10 ezer gyermek vár arra, hogy örökbe adják, ám a lassú és körülményes ügyintézés miatt közülük évente csak kb. ezer kerül nevelőszülőkhöz. Jelenleg mintegy 2500 magyar család vár ilyen módon gyermekre, sokszor akár éveket is, és éppen a nagy kereslet miatt döntenek sokan a tiltott gyermekhezjutás mellett. A világon a becslések szerint évente több tízezer gyermek születik béranyák által, a világ méhének pedig Indiát tartják, ahol mintegy háromezer ilyen klinika működik.