A leggyakoribb tévedéseket, tévhiteket szedtük össze, íme!
1. Csak akkor lehet teherbe esni, ha a nőnek van orgazmusa is
Ezt azzal indokolják a vélekedés terjesztői, hogy orgazmus nélkül nincsenek olyan méhösszehúzódások, amelyek a spermiumoknak a hüvelyből a méhbe történő bejutását segítik. De ez hatalmas tévedés! Frigid nők és megerőszakoltak is teherbe eshetnek -, tehát erre a "módszerre" ne alapozzon senki!
2. Csak akkor eshetek teherbe, ha peteérésem van.
Nem csak akkor, bár a valószínűsége valóban akkor a legnagyobb. Ám egyrészt a peteérés kiszámíthatatlan, néha teljesen váratlan időben is előfordulhat, akár még menstruációs vérzés közben is! Másrészt a spermiumok rendkívül sokáig életképesek maradnak a női szervezetben, egyes kutatások szerint akár egy hetet is kibírnak, arra várva, hogy végre jöjjön "álmaik petesejtje"...
3. A zuhanyzás hatékony módszere a fogamzásgátlásnak
A külső zuhanyzás semmiképpen nem, de még a hüvelyzuhany sem! A spermiumok jól el tudnak bújni a hüvely zugaiban, redőiben, és ha viszonylag kis távolságot kell megtenniük, akkor gyorsan menedékbe érnek a méhen belül. Tehát még az azonnali hüvelyöblítés sem véd a terhességtől!
4. A kóla fogamzásgátló hatású
A kóla spermaölő hatása csak egy városi legenda. Bár az ötvenes és hatvanas években sokan használtak hüvelyöblítéskor, számos kutatás bizonyította, hogy nem elég hatékony spermaölő. Károsítja viszont a hüvelyfal legfelső rétegét, így a nő védtelenebb lesz a szexuálisan terjedő betegségekkel szemben, könnyebben szaporodnak el a hüvelyben a gombák és baktériumok.
5. "Úgy tudom, hogy a tej sok gyógyszernek elveszi a hatását. Mi a helyzet a fogamzásgátlónál?"
Ennek az állításnak semmilyen valóságtartalma nincs.
6. "Csökkenti a fogamzásgátló tabletta hatékonyságát a magas dózisú C-vitamin?"
Nem. Semmilyen hatása nincs a fogamzásgátló által bevitt hormonok felszívódására a C-vitaminnak.
7. "Az infraszauna befolyásolja a fogamzásgátló tabletta hatását?"
A szauna ugyan méregtelenít, de azért arra nem képes, hogy a szervezetbe jutott hormonok hatását elvegye, a hormonokat nem izzadjuk ki.
Számtalan tévhit létezik a fogamzásgátlókkal kapcsolatban
8. "Hozzá tud szokni a szervezet a fogamzásgátló tablettához? A családorvosunk szerint a szervezet idővel hozzászokhat a gyógyszerhez, aminek köszönhetően csökken a védekezés hatékonysága, és újra fennáll a teherbeesés kockázata."
Ez nem igaz, a fogamzásgátló tablettákhoz nem szokik hozzá a szervezet. A kábítószernél igaz az, hogy a megfelelő hatás eléréséhez egyre nagyobb dózisra van szükség. A fogamzásgátlókban lévő hormonból mindig elég annyi, amennyit a tabletta tartalmaz.
9. Nem lehet teherbe esni, ha állva szeretkezünk
Egy angol közvélemény-kutatás szerint a britek több mint tíz százaléka úgy gondolja, hogy a nők nem eshetnek teherbe, ha állva szeretkeznek.
Pedig ez nem igaz, hiszen a spermiumok a hüvely falán "kúszva" gond nélkül eljutnak a méhbe annak ellenére is, hogy az ondó nagy része esetleg kifolyik a hüvelyből.
10. "Ha időben kihúzza, akkor nem lesz baj"
Erre azért ne alapozzon senki! Egyrészt előfordulhat, hogy mégsem sikerül időben "kiszállni", másrészt már az előváladék is tartalmazhat spermiumokat. Elég egyetlen életképes spermium is ahhoz, hogy megtermékenyítsen egy petesejtet! 100, megszakításos közösüléssel "védekező" nő közül 1 éven belül akár 42 is teherbe eshet!