A nyári intim fertőzések megelőzhetők: mutatjuk, hogyan

A nagy melegben a legtöbben másra sem vágyunk, csak hogy végre egy szál fürdőruhában süttethessük magunkat a napon, csobbanjunk a medencében vagy a Balatonban, esetleg rekedtségig kiabáljunk egy fesztiválon a kedvenc zenekarunk koncertjén. Akárhogyan képzeljük is el a tökéletes nyári pihenést, egy biztos: egy váratlanul felbukkanó hüvelyfertőzés tönkreteheti a jól megérdemelt szabadságunkat.

Egyes becslések szerint a nők legalább háromnegyede minimum egyszer megküzd élete során valamilyen hüvelyfertőzéssel. Az igen kellemetlen panaszokat – például viszketést vagy rendellenes folyást – okozó problémákat ráadásul a tévhitekkel ellentétben jellemzően nem nemi úton szerezzük, hanem olyan hétköznapi cselekvések során, mint a nyilvános vécé használata. Nyáron pedig – főként a strandszezon és a fokozott izzadás miatt – jelentősen megnő a fertőzések kockázata. Nézzük, hogyan védekezhetünk a hüvelygomba és a bakteriális vaginózis ellen, illetve mit tehetünk, ha már megtörtént a baj.

Hüvelygomba vagy bakteriális vaginózis? Ha gomba okozza a problémát, akkor kínzó viszketésre, égő érzésre, illetve darabos, túrószerű hüvelyváladékra figyelhetünk fel. A bakteriális vaginózisra pedig leginkább a bőséges, szürkésfehér színű, kellemetlen szagú folyás figyelmeztet.

Nyáron lesben állnak a hüvely ellenségei

A hüvelyflóra egyensúlyának fenntartása elengedhetetlen ahhoz, hogy odalent megőrizhessük egészségünket, és úgymond jól érezhessük magunkat a bőrünkben. Csakhogy ebbe a kényes rendszerbe igen könnyen hiba csúszhat. Ha a hüvelyben a természetes, enyhén savas kémhatás lúgos irányba tolódik el, azzal jelentősen gyengül a védelem, és tulajdonképpen szabad út nyílik a kórokozók elszaporodása előtt.

hüvelyfertőzés, nyári veszélyek, hüvelygomba, bakteriális vaginózis
Nyáron lesben állnak a hüvely ellenségei. Fotó: Getty Images

Ez a törékeny egyensúly, hüvelyünk egészségének őre egész évben számos támadásnak van kitéve, nyáron azonban még több kihívásnak kell ellenállnia – ezért a nők életében talán valamivel gyakrabban is jelentkeznek a kínos panaszok a legmelegebb hónapok alatt. A nyári rendezvények miatt ugyanis a szokásosnál sűrűbben használunk nyilvános vécéket – amelyek általában nem csillognak-villognak a tisztaságtól –, a fesztiválokon nem mindig adottak a megfelelő tisztálkodás feltételei, és akkor a nyári egy éjszakás kalandokról még nem is beszéltünk. Fokozza továbbá a hüvelyfertőzések kockázatát a strandolás – mind a langyos vízben való fürdőzés, mind a nedves fürdőruhában való napozás –, a fokozott izzadás miatt könnyen átnedvesedő fehérnemű, de még akár a strandbüfék vonzó, ám szénhidrátokban igen gazdag kínálata is.

Ezek alapján tehát elmondható, hogy sokat tehetünk a kellemetlenségek megelőzéséért, ha jól szellőző ruhadarabokat viselünk – különös tekintettel az alsóneműre –, kizárólag óvszerrel szexelünk, és ügyelünk a rendszeres – ám nem túlzásba vitt – intim tisztálkodásra. A vizes fürdőruhát, a nyári vihar által eláztatott ruhákat, valamint az átizzadt alsókat pedig minél előbb cseréljük szárazra. Emellett menstruáció idején különösen figyeljünk arra, hogy megfelelő időközönként cseréljük a tampont vagy a betétet. Természetesen a vécéhasználat előtti alapos kézmosásról sem feledkezhetünk meg, ha pedig idegen helyen megyünk mosdóba, akkor vagy ne üljünk rá a deszkára, vagy dolgunk elvégzése előtt fertőtlenítsük azt.

A praktikákon túl – így vértezzük fel magunkat a fertőzések ellen!

A fenti tippek betartása nagyon fontos ahhoz, hogy minél kisebb eséllyel rontsák el a nyári kikapcsolódást a hüvelyfertőzések. Ám ha mégsem sikerül megelőznünk a bajt, sokat tehetünk azért is, hogy mielőbb helyreálljon a rend odalent, és újra gondtalanul élvezhessük a nyarat. Ajánlott felfedezni a patikák kínálatát, elérhetők ugyanis olyan vény nélkül kapható készítmények, amelyek kiválóan kiegészítik a bosszantó hüvelygomba és a nem kevésbé kellemetlen bakteriális vaginózis elleni kezelést, segítik a mielőbbi felépülést, és megelőzik a probléma kiújulását.

Egy hüvelyi gombás megbetegedés esetén a darabos, túrós, szagtalan folyás mellett a viszkető, égő érzés az egyik legzavaróbb tünet. Ezért előnyös, ha a gombák szaporodását gátló termék a viszketéssel és az égő érzéssel is felveszi a harcot. A bakteriális vaginózis legzavaróbb tünete a kellemetlen szag és a bőséges híg folyás. Ilyenkor nagy segítséget jelenthetnek a hüvelyflóra helyreállítását és fenntartását segítő készítmények.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra