Minél korábban kezd menstruálni egy nő, és minél később lép a változókorba, annál magasabb a kockázata annak, hogy mellrákos lesz. A kutatók kimutatták, hogy ezek a tényezők különösen bizonyos daganattípusok esetén játszanak kiemelt szerepet. Teljesebb képet mutattak arról, hogy a női nemi hormonok miként függnek össze a betegségre való hajlammal.
A korai menstruáció és a kései menopauza a lobuláris tumorok kockázatát növelik inkább. A változókor kitolódása az ösztrogén-szenzitív típusokkal hozható kapcsolatba. A témakörben végzett legátfogóbb kutatás során 117 korábbi munka adatait elemezték, melyekben közel 120 ezer mellrákos és 300 ezer egészséges nő vett részt. Az eredményeket a Lancet Oncology közölte le. A kutatók azt is felfedték, hogy a menzesz korai jelentkezése inkább hatott a kockázatnövekedésre, mint a később kezdődő menopauza. Ez arra utal, hogy a tényezők hatása nem csak a reproduktív ciklusok számával áll összefüggésben.
"Az új felfedezés kapcsán jobban megérthetjük, miként befolyásolják a női nemi hormonok a mellrák kialakulását" - mondta el Dr. Gillian Reeves, az egyetem Rákepidemiológiai Egységének munkatársa, a kutatás egyik vezetője. "Azzal eddig is tisztában voltunk, hogy a nemi hormonok nagyban befolyásolják a mellrák kialakulását; valamint, hogy a menstruáció korai jelentkezése és kései elmaradása kockázatfokozó faktorok. Ezek az eredmények viszont azt sejtetik, hogy a hormonszintek erőteljesebben érvényesülnek egyes daganattípusoknál."
Az Egyesült Királyságban a lányok átlagosan 12 éves korban kezdenek menstruálni, ciklusuk pedig 45 és 54 éves koruk közt áll le. A kutatást finanszírozó Cancer Research UK egészségügyi információs szolgálatának vezetője, Hazel Nunn hozzátette: "Habár nem lehet befolyásolni, ki mikor érik nővé, sokat tehetnek annak érdekében, hogy csökkentsék a rák kialakulásának esélyét. Ha megőrzik egészséges testsúlyukat, nem isznak annyi alkoholt és többet mozognak, akkor kevesebb esélyt adnak a betegségnek."