A fogágygyulladás növelheti a koraszülés kockázatát

A fogágy gyulladása is növelheti a koraszülés kockázatát, valamint hatással lehet az újszülött súlyára, éppen úgy, mint az alkoholfogyasztás, a dohányzás, valamint a többszöri korábbi vetélés – mondta el Dr. Gera István, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának egyetemi tanára.

Gera professzor szerint tévhit, hogy a magzat a csontszerkezetének kialakításához az anya fogaitól vonja el a kalciumot és a foszfátot . A fogromlás mögött sokkal inkább a hormonok miatt megváltozott nyálösszetétel, az új táplálkozási szokások, valamint az immunrendszer gyengülése áll.

„Gyakori probléma, hogy a fog és az íny között egyre mélyebb lesz az íny barázda, baktériumokkal teli ínytasak alakul ki, amely látens gyulladást okoz a szervezetben. A baktériumok folyamatosan ürülnek a vérbe, ezáltal megnő a prosztaglandin termelés, amely hat a méhösszehúzódásra, a burokrepedésre, a méhlepény leválására, vagyis a vártnál előbb indulhat meg a szülés, és kisebb súllyal jöhet világra a baba” – hívta fel a figyelmet Dr. Gera István. Az egyetemi tanár szerint önmagában az, hogy egy kismamának krónikus fogínygyulladása van, nem jelenti azt, hogy biztosan előbb szül, ám az alkoholfogyasztáshoz, a dohányzáshoz és a korábbi vetélésekhez hasonlóan ez is rizikótényezőnek számít.

A várandósság ideje alatt különösen figyeljen oda fogai állapotára
A várandósság ideje alatt különösen figyeljen oda fogai állapotára.

Sok nő az ínyvérzés miatt kímélni kezdi a gyulladt fogínyt, elkerüli a fogkefével a fájó részeket, ezzel azonban csak tetézik a fogágygyulladást - mondja Dr. Gera István kiemelve, hogy a lepedék további gyulladáshoz vezethet, illetve a szájban lévő szénhidrát bontásakor sav termelődik, ami fogszuvasodáshoz vezet. Érdemes olyan fogkrémet választani, amely összehúzza ezeket a gyulladt szöveteket.

Kutatási eredmények szerint a fogínybetegségek kezelésével csökkenthető a koraszülés kockázata. A fogíny és fogágyi betegségekkel küzdő kismamák ugyanis háromszor olyan nagy kockázattal hozhatják világra gyermeküket a 35. hét előtt, mint akiknél megfelelő a száj egészsége.Semmilyen kutatás nem támasztja alá azt a közvélekedést, hogy a magzat a fejlődéséhez az anya fogazatától vonja el a kalciumot és a foszfátot – mondta Dr. Gera István. A megváltozott táplálkozási szokások, a gyakoribb és szénhidrátdúsabb étkezés, valamint a várandósság első harmadában előforduló rosszullétekkel járó hányás ugyanakkor vezethet fogromláshoz. Nemcsak a várandósság idején, hanem általánosságban is fontos, hogy étkezés vagy hányás után ne azonnal mossunk fogat, várjunk legalább fél órát – javasolta a szakember. A keletkező savak ugyanis kioldják a kalciumsókat, amelyek krétaszerű állapotban jelennek meg a fogak felszínén. Ezeket a fogkefe lesöpri, így nem tudnak újra beépülni a fogakba. Étkezés után érdemes vizet inni, és megvárni, amíg visszaáll az eredeti állapot.

A várandós nők immunrendszere gyengébb, mint a terhesség előtt volt, ezért könnyebben kapnak el különféle betegségeket, fogaik is gyorsabban romlanak - hangsúlyozta a professzor. Szerinte érdemes még a fogantatás előtt rendbe tetetni a fogakat, hiszen vannak olyan gyógyszerek és vizsgálati eljárások - például panorámaröntgen -, amelyeket később már nem alkalmazhatnak a magzat védelme miatt.

Forrás: Semmelweis Egyetem

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.