A fogamzásgátló módszerek lehetséges késői hatásai

A közvéleményt és a szakembereket egyaránt foglalkoztató kérdés az egyes fogamzásgátló módszerek késői utóhatásának, különösképpen az esetleges meddőséget vagy nehezített fogamzó képességet okozó hatásának tisztázása.

A közvéleményt és a szakembereket egyaránt foglalkoztató kérdés az egyes fogamzásgátló módszerek késői utóhatásának, különösképpen az esetleges meddőséget vagy nehezített fogamzó képességet okozó hatásának tisztázása. A leggyakrabban a fogamzásgátló tabletták, illetve a méhen belüli eszköz, közismert nevén a spirál használata után felmerülő meddőségi panaszok jelentettek kihívást az orvosoknak.

A ma leggyakrabban használatos második, illetve harmadik generációs, modern fogamzásgátló tabletták alacsony hormontartalma és kedvező összetétele az esetek legnagyobb részében nem okoz a szedést követően valós meddőségi panaszokat. Átmenetileg előfordulhat a saját vérzési ciklus nehezített helyreállása, de ez legtöbbször spontán vagy egyszerű gyógyszeres kezeléssel rendezhető.

A tabletta rendelésének egyik legfontosabb alapszabálya, hogy lehetőleg a már rendszeresen menstruáló nőknek rendeljük, így fiatalok esetében pl. az első vérzést követő két évben szedése ellenjavallt. Amennyiben ezt a szabályt betartjuk, úgy a tabletta szedését követően rendellenes vérzéssel, meddőségi gondokkal ritkábban találkozunk.

A méhen belüli fogamzásgátló eszköz vagy közismert nevén a spirál, potenciális meddőséget okozó hatása már sokkal kevéssé vitatott. A méh üregébe helyezett eszköz jelzőszála - mely az eszköz helyzetének ellenőrzésére, szükség esetén az eltávolítás megkönnyítésére szolgál - közvetlen összeköttetést teremt a lényegében steril méhűr, és a hüvelyben mindig igen nagy számban található baktériumflóra között, megteremtve a hüvely felől felfelé terjedő méhűri, majd a petevezetőkre is terjedő gyulladásos folyamatok alapját.

Még a legenyhébb petevezető- gyulladás késői következménye is lehet az igen vékony petevezető szűkülete, illetve teljes elzáródása, mely meddőséghez vezet, de súlyosabb kismedencei gyulladás esetén a beteg életének megmentése érdekében esetenként akár a méh és függelékeinek eltávolítására is kényszerülhetünk. IX. évfolyam, 1. szám

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.