Hormonterápia esetén a nők életkora jelenti a kockázatot, nem pedig a kezelés maga - állítják egy amerikai tanulmány készítői.
Erről a Die Welt című német napilap online változata a The Wall Street Journal cikke alapján számolt be.
A nők egészségének megóvásáért létrejött Women's Health Initiative Study (WHI) nevű szervezet kutatása alapján a változó korban alkalmazott hormonterápia a fiatalabb nők számára nem olyan veszedelmes, mint eddig feltételezték.
Ismert tény, hogy a változó korban lévő nők szervezetében egyre kevesebb női nemi hormon termelődik. A hormonok gyógyszeres úton is pótolhatóak. Ez a terápiás eljárás először szinte csodának tűnt, és számos, az öregedéssel együtt járó betegség tünetét csökkentette, vagy előzte meg.
Egy 1998-as vizsgálat során derült ki először, hogy a hormonpótlás nem kívánt következményei komolyabbak lehetnek annál, semmint hogy átlagos mellékhatásként lehetne kezelni azokat, a kezelés ugyanis növelte a szívinfarktus és a mellrák veszélyét. 2002-ben az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet leállított egy kísérletsorozatot, mert kiderült, hogy a részvevőknél nőtt ennek a két betegségnek a kockázata.
A vizsgálati adatok teljes kiértékelése azonban azt mutatta, hogy a veszély kulcsa nem az ösztrogén, valamint az ösztrogén és progesztin hormonok kombinációjában van, hanem abban rejlik, hogy mikor kezdik el a terápiát.
Az adatok szerint idősebb páciensek esetében a hormonok több kárt okozhatnak, mint amennyit használnak. A kezelést ezért általában csak akkor szabad alkalmazni, ha a változó kor tünetei valóban igen nehezen viselhetők el a nő számára.
A terápiát az első szimptóma megjelenése után kell kezdeni, kis dózisokat kell alkalmazni, és a kezelés ideje lehetőleg ne haladja meg a négy évet - olvasható a WHI tanulmányában.
2007-04-09 17:00
Forrás: MTI - Panoráma