A rendszertelen menzesz okai

A menstruációs ciklus általában 28 napig tart, de ez a hossz 24 és 35 nap közé is tolódhat egyéntől függően. A vérzés átlagosan 5 napig tart, de 2 és 7 nap között bármilyen időtartam normálisnak számít, ez szintén egyénfüggő.

Mikor rendszertelen a ciklus?

A rendszertelen menzesz fő tünete, hogy a ciklus 35 napnál hosszabb, vagy folyamatosan változik az időtartama. Ha a vérzés erőssége is változó, illetve nagyobb rögök ürülnek vérzéskor, akkor az is rendellenesnek számít.

Hormonális változások

A fő ok általában valamilyen hormonális változásban keresendő. A menzeszt az ösztrogén és a progeszteron befolyásolja, ezek a hormonok szabályozzák a ciklust. A hormonális egyensúlyt befolyásolhatja a pubertás, a terhesség, a gyermekszülés és a szoptatás is. Emellett menopauza előtt is gyakori a nőknél a vérzés rendszertelenné válása, szintén a hormonális változások miatt.

Ezeket a dolgokat érdemes tudni a rendszertelen menzeszről
A rendszertelen menzesz hátterében általában valamilyen hormonális változás keresendő

Menopauzáról akkor beszélünk, amikor 12 egymást követő hónap eltelik anélkül, hogy havi vérzés jelentkezne. Terhesség alatt a vérzés szünetel, és számos nőnél ez a szoptatás alatti időszak végéig kitarthat. (Ez azonban nem igaz mindenkire, így ha nem akarunk ismét teherbe esni, érdemes valamilyen hormonmentes eszközzel védekezni.) Ha fogamzásgátlót kezdünk szedni, a vérzés általában rövidebb és gyengébb lesz, de néhány havi tablettaszedés után normalizálódik a helyzet.

Mi lehet a háttérben?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A menzesz rendszerességére hatással lehet még az extrém fogyás, az extrém hízás, az érzelmi stressz, olyan táplálkozási zavarok, mint a bulimia vagy az anorexia, illetve olyan, komoly fizikai megterhelést jelentő sportok, mint például a maratonfutás.

Egyes esetekben a rendszertelen vérzés egészségügyi problémákat, például policisztás ovárium szindrómát is jelezhet. Rendszertelen vérzést okozhat még pajzsmirigybetegség, méhnyakrák, petefészekrák, endometriózis, illetve a medencetáji gyulladás is.

Forrás: drkashi.science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra