Kevesebb deréktáji zsírlerakódása lesz azoknak a menopauza utáni nőknek, akik naponta fogyasztanak szóját - derül ki egy friss kutatásból.
A Fertility and Sterility című orvosi szaklapban jelent meg a birminghami Alabama Egyetem kutatóinak tanulmánya arról, hogy a szójában található fehérjék befolyásolhatják a zsíranyagcserét, csökkentik például a hastáji zsírlerakódást.
Cynthia K. Sites csoportja közel húsz ötvenes, egy-öt évvel a menopauza után járó nőt vizsgált. A nők fele naponta egy szójatartalmú turmixot ivott, másik fele pedig egy tejfehérjét (kazeint) tartalmazó italt. Az ital egy részét a reggelihez, másik részét a vacsorához kellett a nőknek elfogyasztaniuk, és mellőzniük egyéb italokat.
A három hónapos kísérlet után a kutatók úgy találták, hogy a két csoportnak átlagosan azonos mértékben változott a súlya és testzsírösszetétele, ám a hastáji zsírlerakódása kisebb volt a szójaitalt fogyasztóknak. Sites és kollégái a mechanizmusra nem adnak pontos magyarázatot, de feltételezik, hogy a szójafehérje izoflavonjai előzik meg a hastáji zsír lerakódását.
A rendkívül erős antioxidáns izoflavon a fitoösztrogének közé tartozó, a női hormonra hasonlító szerkezetű molekulák egyike. Ezenket az anyagokat - amelyekkel a mesterséges hormonkezelések kiválthatók - már korábban is áldásos hatásúnak találták a változókor tüneteinek enyhítésére. Az eredmény jelentőségét az adja, hogy a hastáji zsír mennyisége és a szívinfarktus, cukorbetegség kialakulásának kockázata közötti összefüggést már több tanulmány bizonyította.