A tablettaszedés mellett tapasztalt közti vérzések okairól

Fogamzásgátló tablettát szedők között néhányan tapasztalhatják, hogy a szedés során felléphetnek rendellenes vérzések. A következőkben a fogamzásgátló tabletta szedése mellett tapasztalható köztivérzések lehetséges okairól olvashatunk.

Keressük meg az okokat!

Ha a fogamzásgátló tabletták szedése során ún. közti vérzések lépnek fel, az érintettek ilyenkor hajlamosak azt hinni, hogy ezek a rendellenes vérzések a "tablettától" vannak, és anélkül, hogy konzultálnának az orvosukkal, abbahagyják a fogamzásgátlásnak ezt a hatékony formáját.

Pedig a közti vérzések számtalan okra vezethetők vissza, és közülük jó néhány semmilyen összefüggést nem mutat a fogamzásgátló tabletták szedésével.

Ne legyünk feledékenyek!

A fogamzásgátló tabletta szedésének első néhány hónapjában előfordulhat két menstruáció között ún. közti vérzés. Ennek oka, hogy a tablettában lévő ösztrogén hormon néhány szedőnél átmenetileg kevésnek bizonyulhat, ám a rendszeres tablettaszedés előrehaladtával szervezetük ráhangolódik az előírt adagra, így a köztivérzés spontán megszűnik. Amennyiben 3-4 ciklus után sem szűnik meg a közti vérzés, úgy érdemes orvosunkat felkeresni, aki vagy egy kicsivel nagyobb ösztrogéndózisú készítményt, vagy ún. fázikus készítményt fog javasolni további szedésre. Ezek a tabletták valószínűleg jobban meg fognak felelni testünk hormonigényének.

A tablettaszedés alatt bekövetkező rendellenes vérzések egyik leggyakoribb oka a női feledékenység. Ha kismértékű vérezgetést veszünk észre, akkor a tabletta bevételének elmulasztására kell először gondolnunk.

A betegségek árnyékában

Sok női nemi szervet érintő betegség is együtt járhat hüvelyi vérzéssel, ilyen a női nemi szervek gyulladásos megbetegedései, vagy daganatai. Ezért a rendszertelen vérezgetést ki kell vizsgáltatni, és a bajt nem tanácsos azzal elkendőzni, hogy "biztosan a fogamzásgátló tabletta az oka mindennek". Leggyakrabban a chlamydia nevű kórokozó okoz gyulladást és vérezgetést. Szexuális úton terjedő betegségről van szó, mely gyógyszerrel eredményesen kezelhető, ha időben szakemberhez fordulunk.

Diétás szokások - emésztési zavarok

Fontos tudni, hogy az ételek mennyisége és minősége szintén befolyásolhatja mind a tabletta hatóanyagának felszívódását, mind pedig a lebontását. A grapefruitban, a teában, a komlóban, a petrezselyemben lévő hatóanyagok (flavonoidok), a hosszantartó nagy adagú C-vitamin szedése és szénhidrátdús ételek hatására magasabb lesz az ösztrogénszint, így nem alakul ki vérzészavar, viszont éhezés és fehérjedús étrend mellett előfordulhat. Ezért is fontos a fogamzásgátló tabletta szedésénél, hogy lehetőleg a nap azonos szakában vegyük be és kerüljük a szélsőségeket az étkezési szokásainkban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hányás, a hasmenés és az emésztési zavarok a fogamzásgátló tablettában lévő hatóanyag felszívódását befolyásolják, különösen, ha a szervezetben ilyen állapot tartósan fennáll, mert ez a hatásos hormonszint csökkenését okozhatja, és közti vérzéshez vezethet.

Más készítmények szedése esetén konzultáljunk orvosunkkal

Vannak gyógyszerek, amelyek a fogamzásgátlóban levő ösztrogén lebontását felgyorsítják és így csökkentik annak hatását. Ilyenek például az epilepszia, a tuberkulózis ellenes gyógyszerek, egyes antibiotikumok, orbáncfű-tartalmú készítmények. Ezért ha új gyógyszert kapunk, mindig konzultáljunk az azt felíró orvossal, hogy fogamzásgátló tablettát is szedünk és kérdezzünk rá, hogy nem csökkenti-e az új gyógyszer a fogamzásgátló hatását.

Hormontartalom

A mai modern fogamzásgátló tabletták már csak a töredékét tartalmazzák azoknak a hormonadagoknak, amelyeket az 1960-as évek végén, az első tabletták tartalmazták. Ezt új hatóanyagok kifejlesztésével és az ún. fázikus tabletták bevezetésével érték el. Így a hormonadag csak a fogamzásgátláshoz szükséges mennyiségre redukálódott, és a mellékhatások előfordulása is minimálisra csökkent. A kis hormontartalmú készítményeknél a szedés hibái hamarabb okozhatnak hormoncsökkenést és következményes közti vérzést. A fázikus készítményre való áttérés itt is nagy segítség lehet.

Dohányzás

Azt csak kevesen tudják, hogy a nikotinnak női hormon (ösztrogén) ellenes hatása is van. De gondoljunk csak arra, hogy erősen dohányzóknál gyakoribb a meddőség, ha pedig létrejött a terhesség, akkor gyakoribb a koraszülés. Dohányzó nőknél korábban következik be a klimax, és gyakrabban fejlődik ki csontritkulás.

Miért éppen a fogamzásgátló tablettában lévő ösztrogén hatását ne csökkentené a cigarettában lévő nikotin? A megfigyelések azt is igazolják, hogy minél hosszabb ideje szedi a tablettát a dohányzó nő és minél több cigarettát szív naponta, annál nagyobb eséllyel számíthat közti vérzés bekövetkeztére. Ha a dohányzás a "bűnös", a közti vérzés nem azonnal - a tablettaszedés elején -, hanem későbbi időszakban, általában a 6. ciklus után jelentkezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra