A totális abortusztilalom bevezetésének kérdése zilálta szét a lengyel konzervatív kormánypártot.
Immár véglegesen távozott a Varsóban kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártból Marek Jurek parlamenti elnök. Egyben bejelentette, hogy lemond funkciójáról is. Az ok: a PiS többsége nem szavazta meg a kleriko-nacionalista Lengyel Családok Ligája (LPR) javaslatát, amely a "megfogant életek védelmét" az alkotmányba iktatta volna. Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök szerint elegendő a mai jog. Így is Lengyelországban van Európa egyik legszigorúbb abortusztörvénye. Az alkotmánymódosítást sürgette a lengyel püspöki kar is.
Jurekkal további húsz képviselő távozhat a PiS-ből. A konzervatív párt kis szélsőséges szövetségesei válaszul azonnal újabb hatalmi pozíciókat követeltek. A liberálisok és baloldal új választásokat követelnek. A jobboldal szeretné azzal megoldani a válságot, hogy Jureket és híveit benntartanák a kormánytöbbségben, s az eddigi parlamenti elnök megőrizné funkcióját is. Ennek sikere egyelőre többesélyes. Kedden a miniszterelnök is úgy nyilatkozott, hogy elképzelhető a rendkívüli választások kiírása Lengyelországban. Pénzügyminisztere viszont sietve figyelmeztette a beruházókat, hogy a bizonytalanság a szükséges költségvetési reformokat, az euró bevezetéséhez elengedhetetlen változásokat fenyegeti.
Lengyelországban 2009-ben kellene legközelebb parlamenti változásokat tartani. A jelenlegi hármas jobboldali koalíció addig is állandó mozgásban tartja a politikai közvéleményt. Ennek fő eleme a kommunista múlttal és a kiegyezéses rendszerváltással való totális leszámolás, a tisztogatással felérő tömeges átvilágítás.
Jaruzelski ellen vádat emeltek
Kilenc személy - köztük az egykori Lengyel Egyesült Munkáspárt két volt első titkára - ellen emelt vádat "kommunista bűncselekmény" miatt a történelmi ügyészségként működő Nemzeti Emlékezet Intézete. A fő vádlott a most 84 éves Wojciech Jaruzelski, de mellette szerepel Stanislaw Kania is, aki őt megelőzően volt pártvezető, valamint több egykor vezető tábornok. A vád lényege: az 1981. december 13-án bevezetett szükségállapot fiktív indokok alapján történt, mert az országot valójában nem fenyegette a Varsói Szerződés hadseregeinek inváziója. A vádirat 63 kötetből áll.