A nőgyógyászati rendeléseken megjelent betegek jelentős része hüvelygyulladásban szenved. Ezeknek nagy hányadát, kb. 90%-át gombák baktériumok, vagy a Trichomonas vaginalisnak nevezett ostoros egysejtű okozza. Mint tudjuk, a hüvely normál baktériumflóráját a tejsavtermelő Doederlein-pálcikák alkotják. Ezeknek fontos szerep jut: az általuk kialakított savanyú közeggel meggátolják a kórokozók elszaporodását. Bármilyen külső tényező, melynek hatására felborul ez a savanyú vegyhatás, a hüvely gyulladását okozhatja.
A bakteriális gyulladások leggyakoribb oka mechanikus sérülés, de kialakulásához nagyban hozzájárul a nem megfelelő higiéné és hormonális okok is szerepelhetnek a háttérben A tünetek között szerepel a viszketés, folyás égő-csípő fájdalom, súlyosabb esetben láz ,illetve hőemelkedés.
Magyarországon szinte népbetegségnek számítanak a gombás fertőzések. Ezek közül is kiemelendő a Candida fertőzés, melynek kialakulását a lúgos irányban eltolódott hüvelyi pH segíti elő.
Fontos kiemelni, hogy a hüvelyben a túl sok antibiotikum is elpusztítja a "jó" baktériumokat, és így könnyen felborulhat a biológiai egyensúly. Cukorbetegeknél, leromlott állapotú betegeknél valamint terhes nőknél gyakrabban fordul elő.
Kiemelendő a már említett a Trichomonas fertőzés, mely a férfi húgyúti szervekben is gyakran előfordul, ám ott ritkán okoz panaszt. Normális esetben nem okoz hüvelygyulladást sem, csak ha a hüvely biológiája zavart szenved. A fertőzés nemi úton terjed, de átvihető törülközővel és fehérneművel is. Jellemző tünete a zöldes-sárgás habos hüvelyi váladékozás.
Fontos tudni, hogy a hüvelyi folyást semmiképp se próbáljuk tampon használatával megakadályozni. Sok érv szól a tampon mellett és ellen is, á általánosan elfogadott, hogy a maximum négy óra múlva ajánlatos eltávolítani, mivel gátolja a hüvely természetes tisztulási folyamatát, és így melegágya a különböző fertőzéseknek. Éjszakára legjobb eltekintenünk tőle.
A hüvelygyulladás kezelés alapja a kiváltó ok megszüntetése (p. idegentest eltávolítása), antibakteriális vagy gombaelleni szer adása hüvelykúp-, golyó, tabletta vagy kenőcs formájában, illetve a hüvely normál flórájának visszaállítása, például tejsav tartalmú irrrigálással.
A kezelések általában helyileg történnek, csak súlyos vagy visszatérő fertőzések esetén válhat gyógyszer szedése is szükségessé. Ez ajánlott abban az esetben is, ha a hüvelygyulladás húgyúti fertőzéssel együtt jelentkezik, ami túlnyomórészt a nyári strandidőszak alatt figyelhető meg.
A hüvely normál flórájának a visszaállítására a gyógyhatású készítmények széles választéka áll rendelkezésünkre. A tejcukor és tejsavtartalmú irrigáló oldatok, hüvelykúpok és tabletták mellett megjelentek a lactobacillus acidophilus nevű "jó" baktériumot tartalmazók is. Ezen készítmények használata csupán az általános hüvelyhigiénia fenntartására és a hüvelygyulladás megelőzésére elegendő, és természetesen továbbra is minden fertőzés esetén orvoshoz kell fordulni.
Ha a gyulladás tünetei közül bármelyik előfordulna, keressük fel nőgyógyászunkat. Ő a külső nemi szervek megtekintése és kismedencei vizsgálat mellett hüvelytükrözést is végez, mellyel tájékozódik a gyulladás helyéről és kiterjedéséről. A kórokozó azonosítása céljából váladékot vesz a hüvelyről, a méhnyakról, vagy a külső nemi szervekről, hogy célzottan kezelhesse a mikrobát. Elhanyagolt esetekben a fertőzés továbbterjedhet a méhnyak és a méh nyálkahártyájára, majd a méh izomzatára, bár megjegyzendő, hogy ennek leggyakoribb okai a méhen belüli fogamzásgátló eszközök.
A kellemetlenségek megelőzhetőek, ha megfogadják az alábbi tanácsokat:
• Mindig gondosan töröljék meg külső szeméremtestük belső hajlatait.
• Ne viseljenek műszálas és szoros fehérneműt.
• Heti egy alkalomnál gyakrabban ne végezzenek hüvelyöblítést!
És még egy fontos tanács: minden esetben a partnert is kezelni kell, az úgynevezett ping-pong fertőzés elkerülése érdekében.
2007-06-27 09:20
Forrás: Weborvos Dr. Hartman Gábor