A naponta almalevet fogyasztó gyerekek védettebbek az asztma kialakulásával szemben - állítják brit orvosok a European Respiratory Journal című szaklap legújabb számában publikált tanulmányukban.
London Greenwich körzetében öttől tíz éves korú gyermekek szüleit faggatták ki a kutatók a gyermekek napi gyümölcsfogyasztásáról, esetleges betegségeikről, illetve tüneteikről - írta a BBC hírszolgálata a tanulmányt bemutató hétfői jelentésében.
Bár az almalé fogyasztása és annak az asztmás megbetegedést csökkentő hatása között nem találtak közvetlen összefüggést a tudósok, azt bizonyítottnak látták, hogy a napi rendszerességgel az alma levét ivó gyerekek védettebbek az asztmás légzés kialakulásával szemben, mint azok a társaik, akik havonta egy alkalomnál kevesebbszer isznak a gyümölcs levéből.
Az asztmás légzés megjelenése pedig az egyik legkomolyabb figyelmeztetés az asztma esetleges kialakulására - habár a tünetet mutató gyerekek nem feltétlenül lesznek valóban asztmások. A rendszeres almaevőknél ugyanakkor nem jutottak hasonló eredményre a kutatók.
A banán szintén jótékony, bár a tanulmány szerint gyengébb hatású az asztmatikus légzés megelőzésére: a napi egy banánt és a havonta kevesebb mint egy banánt fogyasztó gyerekek összehasonlításában azonban mégis ki tudták mutatni a déli gyümölcs egészségmegőrző szerepét.
A kutatást vezető Peter Burney doktor szerint az almában levő biológiai anyagok csillapítják a légúti gyulladásokat, amelyek mind az asztmatikus légzés, mind az asztma kialakulásában kulcsszerepet játszanak. Az orvos azonban hangsúlyozta, hogy további kutatásokra van szükség az almalé és a banán egészségvédő hatásának bizonyítására.
Egy múlt héten publikált egyetemi tanulmány szerzői arra a megállapításra jutottak, hogy azok az állapotos nők, akik terhességük alatt sok almát esznek, védettséget adnak születőgyermekeiknek az asztma kialakulása ellen. "Vannak rá bizonyítékok, hogy egy egészséges, antioxidánsokban és vitaminokban gazdag diéta jó az asztma ellen" - szűrte le a következtetést az aberdeeni egyetem kutatócsoportjának vezetője.