Egy kutatás szerint az idősebb nőknél káros lehet, ha a lombikbébi beültetés előtt vizsgálatoknak vetik alá a megtermékenyített petesejtet.
A terhesség és az élveszülések aránya rosszabb azoknál az idősebb nőknél, akiknek a megtermékenyített petesejtjét a beültetés előtt különböző vizsgálatoknak vetették alá, mint azoknál, akiknél nem végeztek ilyen vizsgálatokat.
Mindez felveti a kérdést, hogy szükséges-e vizsgálatok sorozatának, például genetikai vizsgálatnak alávetni a petesejteket a 35 év feletti nőknél.
Az Amszterdami Egyetem egyik kutatója egy Franciaországban megrendezett, mesterséges megtermékenyítésről szóló konferencián elmondta: számos vizsgálat létezik, amelyeknek azonnal alávetik az ivarsejteket, ha egy pár mesterséges megtermékenyítésre jelentkezik. Ezekből kiderülhet, hogy egyáltalán képesek-e a felek segítség nélkül gyermeket nemzeni.
A vizsgálatok gyakran igen drágák, és most kiderült, nem is biztos, hogy szükség van rájuk.
A holland kutatók több mint 400, mesterséges megtermékenyítésen átesett nő adatait tekintették át. Kimutatták, hogy a beavatkozás azoknál a nőknél, akiknél nem végezték el a vizsgálatokat, 37 százalékban volt eredményes, míg a másik csoportnál csak 25 százalékban hozott sikert.
Arra is rámutattak, hogy az idősebb nőknél, annak ellenére, hogy elvégezték a vizsgálatokat, több mint 60 százalékban rendellenességet mutattak ki a beültetett embrióknál. Általában olyan problémák léptek fel, amelyek az idősebb anyáknál gyakoriak. Ez tehát azt jelenti, hogy a tesztek hiábavalóak voltak.
Arra egyelőre nem tudnak pontos választ adni a kutatók, hogy a vizsgálatok milyen károkat okozhatnak a petesejtekben.