Ciklusmonitorozás ultrahanggal

A nők köztudottan két dologért képesek mindent megtenni: hogy legyen, és hogy ne legyen gyerekük. Ha a teherbeesés megy nehezen, az ultrahangos diagnózis sokat segíthet a testi okok feltárásában, mindkét nemnél.

A ciklus felépítése

A kismedencében elhelyezkedő petefészeknek kettős szerepe van: női ivarsejteket (petesejteket) és női nemi hormonokat termel. Ez utóbbiból két csoportot különböztetünk meg, az ösztrogéneket és a progesztagéneket.

A normális nemi ivarérettség időszakában két, egymáshoz kapcsolódó ciklus megy végbe a nők szervezetében. A petefészekben a petesejt egy érési folyamaton megy át, és kialakul belőle és a körülötte lévő sejtekből az úgynevezett tüsző. Ez a tüsző termeli az ösztrogéneket, más néven tüszőhormonokat. Nagyjából a folyamat közepén a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből (ez az ovuláció), és bejut a petevezetékbe. Ha ekkor találkozik a hímivarsejttel, megtermékenyül és beágyazódik a méhbe. Amennyiben nincs fogamzás, akkor a petesejt 2-3 nap alatt elpusztul.

A tüszőből kijutott petesejt helyén megjelenő új sejtek termelik a progesztagént, más néven sárgatesthormont. Ennek egyik fő feladata, hogy előkészítse a méh nyálkahártyáját az megtermékenyült petesejt befogadására. Ha nem történik fogamzás, akkor ez az előkészített nyálkahártya leválik, és a hüvelyen át kiürül a szervezetből - ezt nevezzük menstruációnak.

Amennyiben nem alakul ki várandósság, az ovulációs és a menstruációs ciklus általában 2-2 hetenként ismétlődik. A ciklus első napjának mindig a menstruáció első napját tekintjük, amelyet érdemes egy naptárban mindig bejegyezni, mert fontos információt adhat a vizsgáló orvosnak, és így nyomon követhető a ciklus esetleges zavara is.

Ultrahangos tényfeltárás

Ma már egy egyszerű hasi ultrahanggal meg lehet mondani, hogy tart egy hölgy a ciklusában. Ez azt jelenti, hogy a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján pontosan behatárolható a legvalószínűbb fogantatási időpont is - világítja meg a helyzetet dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-diagnosztája.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A várt terhesség be nem következésének számos oka lehet, amelyek esetleg a cikluszavarokra vezethetők vissza. Ezek hátterében többek közt olyan jelenségek állhatnak, mint a fizikai vagy lelki hatások vagy éppen a táplálkozás. Ha tehát a szervezetben felborul a kényes egyensúlyi állapot, a ciklus akár hosszabb-rövidebb időre ki is maradhat. Mindenkinél előfordulnak úgynevezett anovulációs ciklusok is, amikor nincs peteérés, de a menstruáció ugyanúgy megjelenik. Ha ez többször előfordul, az ultrahangos monitorozás segít megmondani, vajon van-e éppen érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbe esésnek.

Mivel a fogamzás elmaradása (infertilitás) mindkét fél részéről kivizsgálást igényel, első lépésként érdemes egy fájdalmatlan, mellékhatás-mentes ultrahangos vizsgálatot végeztetni.

A férfit is meg kell vizsgálni

Amennyiben gond van a teherbeeséssel, a nőknek hasi- és hüvelyi ultrahang vizsgálaton kell részt venniük, hogy kimutatható legyen egy esetleges testi betegség, amely akadályozhatja a fogamzást. A férfiaknál mindenképpen hereultrahang-vizsgálatot kell végezni. Ez a monitorozás azért fontos, mert így fény derülhet egy esetleges herevisszerességre, amely akár meddőséghez is vezethet. Ugyanis a testhőmérsékletnél átlagban 2 fokkal alacsonyabb here-hőmérséklet a kitágult vénás hálózatban pangó vér miatt megemelkedhet, és romolhat az oxigén-ellátottság is, ez pedig a spermiumképződést károsíthatja. Fontos tudni, hogy a herevisszeresség visszafordítható állapot, vagyis egy operáció után három hónappal már meg is történhet a fogamzás.

Ha a pár egyik tagjánál sem derül ki semmiféle eltérés, az ultrahangos eredmények birtokában kell továbblépni speciális nőgyógyászhoz, illetve andrológushoz.

Forrás: www.orvostkeresek.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.