Egyre kevesebb beteget kezelnek csontritkulással, és ennek nem az az oka, hogy kevesebb beteg van, hanem az, hogy az egészségbiztosító kevésbé finanszírozza a kezeléseket - derült ki az oszteoporózis világnapjához kapcsolódó rendezvényen, amelyen betegszervezetek vettek részt.
Korábban évente egyszer a végtagi és a törzsi csontok vizsgálatát is finanszírozta a társadalombiztosítás, mostanra a végtagi csontok vizsgálatát már nem finanszírozza a TB, és a törzsi csontok vizsgálata közül is csak az egyiket lehet elszámolni.
Szakemberek szerint ez azzal a kockázattal jár, hogy a kezeletlen betegek közül egyre többen kerülnek kórházba csonttöréssel, és ez összességében többe kerül a társadalombiztosításnak. A betegség szűrése összesen 2 milliárd forintba kerül, a kezelések pedig kevesebb, mint 10 milliárd forintba. A csontjukat tört betegek ellátása azonban 30 milliárd forintjába kerül a a TB kasszának - mondta dr. Horváth Csaba, Magyar Osteoporosis és Osteoarthrologiai Társaság elnöke.
Az orvosok és betegszervezetek szerint is a megelőzés támogatásával illetve szűrővizsgálatok számának növelésével lehetne hosszú távon megtakarítást elérni a társadalombiztosítás számára és ami ennél is fontosabb: jobb életminőséget nyújtani a magas kockázatú embereknek.
A szakemberek - mint minden évben - most is felhívták a figyelmet arra, hogy a csontritkulás kockázatát növeli az alkohol és dohányzás, az alacsony testtömeg index, az elégtelen D vitamin és kalcium bevitel és a mozgásszegény életmód.