(MTI-Press) - Dupla hasznot jelenthet sok nő számára az a hormonkészítmény, amelynek hatóanyaga az állatkísérletek során növelte a kísérletbe vont nőstény állatokban a nemi vágyat, másfelől - váratlan mellékhatásként - az étvágy elfojtásával testsúlycsökkenést idézett elő. Amennyiben a szaporodás kérdéseinek kutatásával foglalkozó tudósok és gyógyszergyári farmakológusok sikeresen megoldják a tabletta-forma előállítását, illetve elvégzik a humán vizsgálatokat, a tabletta bevétele nyomán kettős előnynek örülhetnek a nők.
Az elveszett libidó helyreállítását célozta meg Robert Millar. A skót tudós olyan hormonkészítmény kifejlesztésén dolgozik, amely napjainkban milliókat érintő problémát orvosolhat. Az edinburgh-i orvosi kutatások tanácsának igazgatója a Research Council honlapján írta meg, hogy megfigyelései szerint az új készítmény hat a központi idegrendszer azon részére is, amely az étvágyközponttal áll kapcsolatban. Ezért képes csökkenteni az éhségérzetet. A kettős haszon kipróbálására azonban akár még egy évtizedet is várni kell, bár az állatkísérletekben már megmutatkoztak az eredmények.
A skót tudós az elmúlt 30 év jelentős részét a 2-es típusú gonadotropin - kibocsátó hormon (Type 2 GnRH) kutatásával töltötte. A nőstény pézsma patkányok és fehér selyemmajmok a hormoninjekciók hatására egyértelmű párzó viselkedéssel közeledtek hím társaikhoz. A tudós kiemelte, hogy véletlenül talált rá a kettős "haszonra". Őt magát is meglepte, hogy az injekció beadása után az állatok étvágya megváltozott, a szokásosnál lényegesen kevesebb ételt vettek magukhoz. Egyesek esetében ez mintegy harmadával volt kevesebb az átlagos napi adagnál.
Millar úgy véli, nőknél is hasonló hatást fog kifejteni a hormonkészítmény. A szexuális késztetés, a vágy hiánya - ami oly ritkán fordul elő a férfiaknál, rendkívül gyakori jelenség a nők körében a tudósok és orvosok becslése szerint a nők mintegy 40 százaléka biztosan megtapasztalta életében. Ennek leggyakoribb oka a stressz, előidézheti a párkapcsolati feszültségek, vagy a terhesség, a gyerekszülés és nevelés. A hormon a szaporodásért felelős agyi területen vált ki hatást.
A pézsmapatkányoknál is kiváltotta a hormon a nemi vágyat, s a hímek erre megfelelően reagáltak is, mondta a kutató. A majmok esetében ugyanez történt. A következő lépés a hormon szintetikus másolása, amit egy gyógyszeripari céggel közösen terveznek. Millar arra számít, hogy a hormonhatású tabletta a férfiak esetében ugyanolyan hatásos lehet, mint a nőknél. Erre nézve azonban még nem végezte el az állatkísérleteket.
A brit nők felnőtt életük jelentős részét, majdnem minden év felét fogyókúrázással töltik. Ez több idő, mint amennyit alvásra, vagy gyereknevelésre fordítanak. Csaknem kétharmaduk elégedetlen az alakjával, sokan úgy vélik, hogy karcsúbban biztosan boldogabbak is lehetnének. Bár többféle fogyókúrás és libidónövelő szer van a piacon, Millar úgy véli, felfedezése az első valódi úgynevezett életmód-gyógyszer lehet, ami mind a nemi élet minőségére, mind a testkép-elfogadásra jótékony hatással van.
A nemi érdeklődés hiányától szenvedő nőknek régóta javasolják a hormonkezelést, de az eddig kevés eredményt hozott. Az orvosok évek óta kísérleteznek a férfi nemi hormon a tesztoszteron adásával, azonban ennek számtalan nem kívánt mellékhatása ismert (szőrösödés, vagy férfias típusú kopaszodás, a bőr foltosodása, férfiasan mély hang). Mindenesetre egy tesztoszteron tapasz hamarosan hozzáférhető lesz az egészségügyi hatóságok jóváhagyásával a nemi élet zavaraitól szenvedő nők számára.
Fazekas Erzsébet