Párizs, 2007. június 16. (MTI/AFP) - Az emberi őssejtek valójában képesek regeneráló szívizomsejtetekké átalakulni - állapították meg francia tudósok emberi őssejteknek infarktuson átesett patkányok szívizomszövetébe történt átültetésével végzett kísérleteik révén.
Az emberi őssejtek létük kezdetén a szervezet szinte csaknem bármelyik sejtjévé képesek fejlődni, így a szervek regenerálása révén alkalmasak lehetnek számos betegség - például a szívroham okozta szövetkárosodás - gyógyítására.
A Párizs melletti Évryben működő Avenir-Inserm kutatóintézet Michel Pucéat vezette kutatócsoportjai első ízben mutatták ki, hogy az emberi őssejtek infarktuson átesett patkányok szívébe ültetve képesek szívizomsejtekké átalakulni.
A kísérlet következő szakaszát a sejtek - főként a csontszövetek - regenerálódásának szakértői hajtják majd végre majmokon (a hadseregnek az Essonne megyében működő brétigny-sur-orge-i katonai egészségügyi létesítményében) - mondta Michel Pucéat.
A kutatók az úgynevezett BMP2 csontnövesztő gén segítségével készítették elő az őssejteket a differenciálódásra. A fejlődésükben így "irányított" őssejteket" legyengült immunrendszerű és infarktuson átesett patkányok károsodott szívizomszöveteibe ültették be. Két hónap elteltével emberi szívsejtek jöttek létre a károsodott szektorban. Az irányított őssejtek tehát szívizomsejtetekké alakultak át, és a szívizomszövet megkezdte a regenerálódást.
A kutatók a beültetés után semmilyen daganatot vagy gyulladást, sem pedig egyéb nem kívánatos mellékhatást nem találtak.
A munkát a párizsi Inserm és a Pompidou kórház orvosa, Philippe Menasché az AFM-mel, az izombetegségek ellen küzdő francia szövetséggel közösen hajtotta végre.
Az Inserm szerint az eljárás finomításához számos kutatást el kell ugyan még végezni, de az ígéretes eredmények megnyitják az utat a szívbántalmak őssejtekkel történő gyógyítása előtt.
(MTI-Panoráma)