A női méh az élet bölcsője: legfontosabb feladata, hogy befogadja a megtermékenyített petesejtet, és 9 hónapon át puha, meleg, tápláló otthont biztosítson a fejlődő magzatnak. A női ciklus is úgy épül fel, hogy a méhet erre az időszakra felkészítse. A ciklus első felében a petefészkek elsősorban ösztrogént termelnek, amely napról napra vastagítja a méh nyálkahártyáját, az endometriumot.
Az ovuláció - tüszőrepedés - után pedig nagy mennyiségben termelődik a progeszteron, amely továbbvastagítja a nyálkahártyát, és fellazítja a méh izmait, hogy a megtermékenyített petesejt be tudjon ágyazódni a méhtest üreges belsejébe. Ha nem történt megtermékenyítés, akkor a méh belső nyálkahártyája leválik. Ez a menstruáció, amely erőteljes tisztulási folyamat. A méh "kitakarítja" saját magát, hogy a következő hónapban elölről kezdhesse a felkészülést az új élet befogadására.
Hogyan vigyázzunk rá?
Méhünk a menstruáció alatt a legsérülékenyebb, ekkor van a legtöbb fertőzésnek kitéve, ezért ilyenkor fokozottan ügyelnünk kell a higiéniára. Nem ajánlott ilyenkor a hüvelyi közösülés és a közösségi fürdőzés sem. Tampon helyett jobb, ha intimbetétet használunk, mert így könnyebben kiürül a vér.
Fontos, hogy évente elmenjünk rákszűrésre, hogy időben észrevegyük a méhnyakrákot megelőző állapotot.
A legtöbb nőgyógyászati betegség hormonális eredetű, ezért célzottan a kismedencére ható hormontornákkal - Aviva-torna, Arwen-torna stb. - sokat tehetünk női szerveink egészséges működéséért.
A teljes cikket a Nők Lapja Egészség májusi számában olvashatja el. A megújult lapszámot keresse az újságárusoknál!