A bőségesebb hüvelyfolyással, fájdalommal vagy éppen viszketéssel járó hüvelyfertőzéseket sok tényező előidézheti. Kiválthatja az immunrendszer gyengülése, egyes fogamzásgátló szerek, antibiotikumok, szénhidrátban gazdag táplálkozás, bizonyos betegségek – például diabétesz –, intenzív szexuális élet, túlzásba vitt tisztálkodás, gyakori hüvelyöblítések, illatosított intimbetétek, síkosítók, óvszerek, különböző kozmetikumok vagy akár a stressz is. Az öltözködésünk is hatással lehet rá.
Alsónemű-problémák
A hüvelyfertőzésekre fogékonyaknak javasolt tudatosan megválasztani, milyen alsóneműt viselnek. A legtöbb problémát azok a ruhadarabok okozzák, amelyek műszálas, nem légáteresztő anyagból készülnek, így a megfelelő szellőzés hiánya miatt olyan meleg, párás környezetet hoznak létre, amely kifejezetten kedvez a kórokozók elszaporodásának. Szintén kiváltó okok lehetnek a nem megfelelő mosószerek, öblítők illetve ruhaszínezékek is, amelyek irritáló hatásuk által fokozhatják vagy előidézhetik a kellemetlen tüneteket. Strandoláskor ügyelni kell a fürdőruha viselésére is: a vizes ruhadarabokat ajánlott azonnal szárazra cserélni, akárcsak nyáron azokat az alsóneműket, amelyek az izzadtságtól erősen átnedvesednek, és meleg, nedves környezetet teremtenek a gombák szaporodásához. A fehérneműket 40°C-nál magasabb hőfokon érdemes mosni, hogy a kórokozók elpusztuljanak, és az sem mindegy, milyen fazonú alsóneműt részesítünk előnyben.
Kerüljük a tangát!
A tanga viselése már a kialakításánál fogva is problémák forrása lehet: a testnyílásokba beékelődő, folyamatosan mozgásban lévő ruhadarab csúszkál a végbélnyílás és a hüvely között, ezzel elősegíti a bélbaktériumok átjutását a hüvelybe. A bélflórából származó E. coli baktériumok sokszor nehezen megszüntethető hüvelygyulladást idézhetnek elő. Ráadásul a hüvely kényes flórájának felborulása egyéb bakteriális vagy gombás fertőzéseket is okozhat. A tanga olyan fehérnemű, ami ahelyett, hogy megóvná a hüvelyt, sokkal inkább veszélyezteti azt, ezért csak különleges alkalmakra tartogassuk, és rövid ideig, vagy pedig egyáltalán ne viseljük.
Lehet-e megoldás a franciabugyi?
Sajnos a franciabugyi más szempontból lehet veszélyes. Feszülése gyakran összenyomja az intim részeket, így gátolja a szellőzésüket, ami a hüvelygomba kialakulásának kedvez. Tehát a franciabugyi sem tartozik az ideális alsóneműk közé. Ugyanez a helyzet a tömött anyagú, szűk farmernadrágokkal is. Ha az intim részek összefeszülnek, nincs szellőzésük, azzal ideális környezet alakul ki a gombák elszaporodásához.
A hüvelyflóra folyamatos védelme
A hüvely mikrobiológiai egyensúlyának veszélyeztetése helyett törekedni kell annak megóvására és megerősítésére. Ennek érdekében a cél az egészséges esetben enyhén savas hüvelyflóra védelme – illetve szükség esetén visszaállítása –, mivel ezzel hatékonyan és hosszú távon megelőzhető a kórokozók elszaporodása. Ehhez nyújtanak segítséget azok a patikában vény nélkül kapható készítmények, amelyek kúraszerűen alkalmazva megerősítik a szervezet természetes védekezőképességét.