Fertőzés, ami vetéléshez is vezethet

Bármikor kiújulhat, felfázást, kismedencei gyulladást, kismamáknál pedig akár spontán vetélést is okozhat, holott ártalmatlannak tűnő tünetekkel jár. Ez a bakteriális vaginózis, az egyik legalattomosabbnak tartott hüvelyfertőzés, amely többnyire a 15-44 év körüli nőknél fordul elő. A visszatérő fertőzés kis odafigyeléssel megelőzhető.

A bakteriális hüvelyfertőzést, azaz a bakteriális vaginózist a hüvelyben található baktériumok természetes egyensúlyának felborulása okozza. A hüvely egészséges közegét fenntartó Lactobacillusok létszáma valamilyen okból lecsökken, ez a hüvely savas pH-jának megváltozásával jár, ami kedvez a szervezet számára ártalmas baktériumok szaporodásának és a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulásának. A fertőzést bő, vizes állagú, szürkésfehér színű folyás jelzi, amelynek kellemetlen, halra emlékeztető szaga van. A fertőzés kifejezetten ritka tünete a viszketés, és a gyulladásra jellemző általános tünetek – mint a vörösség, fájdalom vagy a duzzanat – legtöbbször alig, vagy csak enyhe formában jelentkeznek.

Milyen szövődményei lehetnek a bakteriális vaginózisnak?

A bakteriális vaginózist komolyan kell venni, mert a szövődménye lehet többféle kismedencei gyulladás, visszatérő hólyaghurut (felfázás), koraszülés, spontán vetélés. A nőgyógyász a vizsgálatot követően antibiotikumos kezelést szokott javasolni, amit mindig az orvos utasításai szerint kell végig vinni. A gyógyszer korai elhagyásával ugyanis fennáll a fertőzés kiújulásának veszélye.

ÁLTALÁNOS TÉVHIT, HOGY A BAKTERIÁLIS VAGINÓZIS KIZÁRÓLAG SZEXUÁLIS ÚTON TERJEDŐ BETEGSÉG. FOTÓ: GETTY IMAGES
ÁLTALÁNOS TÉVHIT, HOGY A BAKTERIÁLIS VAGINÓZIS KIZÁRÓLAG SZEXUÁLIS ÚTON TERJEDŐ BETEGSÉG. FOTÓ: GETTY IMAGES

Miért újulhat ki a fertőzés?

Általános tévhit, hogy a bakteriális vaginózis kizárólag szexuális úton terjedő betegség lenne. Még az eredményes kezelést követően is előfordulhat, hogy a betegség kiújul. Egyszerűen azért, mert a saját baktériumflóra önszabályzó rendszere nem állt helyre, azaz a hüvely normál esetben kissé savas pH-értéke még mindig lúgosabb a kelleténél.

A természetes hüvelyi környezetet felboríthatja a túlzásba vitt intim higiénia, a nem megfelelő (lúgos vagy illatosított) mosakodószerek, illetve nedves törlőkendők használata is. A fertőzésre való hajlamot fokozhatja továbbá a cukorbetegség, a dohányzás, a hormontartalmú gyógyszerek, a változókor, a spermicid anyaggal kezelt óvszerek és akár bizonyos textilek is.

Tudjuk jól, hogy felfázás ellen régóta bevált fegyver az antibiotikum. Igen ám, de előfordulhat, hogy mire antibiotikum-szedéssel legyőzzük a kórt, a gyógyszer tönkreteszi a hüvelyflóránkat, ahonnan ismét kórokozók juthatnak a húgyhólyagba és gyakorlatilag minden kezdődhet elölről... Hogyan állíthatjuk meg ezt az ördögi körforgást?

Alapos odafigyeléssel megelőzhető

A bakteriális hüvelyfertőzés ellen a legjobb védekezés, ha az intim részeinket langyos vízzel mossuk meg, és nem használunk illatosított törlőkendőket, WC-papírokat és semmilyen kemikáliával átitatott intim betétet vagy tampont sem. A szoros, műszálas fehérnemű helyett válasszunk kényelmes, pamut alsóneműt. Sportolás vagy úszás után pedig, amilyen hamar csak lehet, öltözzünk át.

A bakteriális vaginózis orvosi kezelését követően, vagy akár azzal párhuzamosan ajánlott hüvelyflóra-regeneráló kúrát tartani, ami elősegíti a saját Lactobacillusok szaporodását, miközben megakadályozza a káros baktériumok szaporodását. Az antibiotikumos kezelés kiegészítésére a patikában vény nélkül kaphatóak olyan készítmények, amelyek különösképpen ajánlottak antibiotikumos kezelés után, vagy a fertőzés kiújulása esetén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.