Gyógyszerrel segítik a peteérést

Meglehetősen sokakat érint a világon a meddőség - statisztikai adatok szerint minden hetedik pár gondokkal küzd a gyermekvállalás terén. A háttérben számos ok állhat, köztük a nőknél előforduló ovulációs problémák.

Egészséges ciklus esetén a petefészekben lévő petesejtből és az azt körülvevő sejtekből úgynevezett tüsző alakul ki. Ebben a tüszőserkentő hormonok (follikulus stimuláló hormon, FSH) fontos szerepet játszanak. Az ovuláció pedig nem más, mint az a folyamat, amelynek keretében az érett petesejt kiszabadul ebből a tüszőből, majd bejut a petevezetékbe, ahol a hímivarsejtek megtermékenyíthetik. Eközben a petesejt helyén új sejtek jelennek meg, amik sárgatesthormont (progesztagén) termelve előkészítik a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt befogadására.

Cukorbetegség, a pajzsmirigy zavarai, túlzott alkoholfogyasztás vagy dohányzás - számos tényező okozhat meddőséget. Bővebben a témáról ide kattintva olvashat!

Amennyiben a peteérést hormonzavarok akadályozzák, úgy az egyaránt az agyalapi mirigyben keletkező FSH és sárgatestserkentő hormon (luteinizáló hormon, LH) segítségével sok esetben meg lehet oldani a problémát.

Ébresztő a szervezetnek

A peteérést gátolhatja, ha a női szervezet túl kevés tüszőserkentő hormont és sárgatestserkentő hormont állít elő. Ezek szoros kapcsolatban állnak a petefészekben képződő tüszőhormon ( ösztrogén ) mennyiségével, így ez a reláció lehetőséget ad a probléma kezelésére.

Több olyan gyógyszer is rendelkezésre áll, amelyek klomifént tartalmaznak. Ez az egyetlen anyag a peteérés serkentésére, amely nem hormon eredetű, ráadásul tablettaként szedhető. A hatóanyag funkciója az, hogy meggátolja az ösztrogén receptorokhoz való kötődését, ezáltal a test úgy érzékeli, többet kell előállítania ebből a hormonból, valamint azzal összefüggésben a serkentő hormonokból, az FSH-ból és az LH-ból.

A meddőséget okozó ovulációs gondok sok esetben kezelhetők
A meddőséget okozó ovulációs gondok sok esetben kezelhetők

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A készítmény mellékhatásként hőhullámokat, hányingert, fejfájást, látászavarokat, mellfeszülést, hasi vagy kismedencei panaszokat, rendellenes hüvelyi vérzéseket, petefészek-megnagyobbodást és cisztaképződést is okozhat.

Amennyiben a klomifén hatástalannak bizonyul, az FSH és LH injekcióval direkt módon is bejuttatható a szervezetbe.

Többfunkciós alternatíva

A klimaxon már átesett nők vizeletéből kivonható egy menotropin (humán menopauzális gonadotropin) nevű hormon. Ennek előnye, hogy rendelkezik mindkét említett serkentő hormon hatásával. Rendszerint a tüszőnövekedés támogatására használják injekció formájában, amennyiben a klomifén és az FSH nem használ.

Mellékhatásai hasonlóak, mint a többi anyagé: fejfájás, hasi fájdalom, gyomor-bélrendszeri tünetek, allergia, levertség, hangulati ingadozások és ciszták kialakulása a petefészekben.

Kizáró tényezők

A felsorolt hormonok mindegyike előfordul természetes állapot esetén is a szervezetben, ugyanakkor mind előállítható szintetikus módon. Mivel ezek fehérje természetű hormonok, kockázatot rejtenek arra vonatkozóan, hogy - az immunrendszert ellenválaszra sarkallva - allergiás reakciót idézzenek elő. Szerencsére ez a túlérzékenység ritkának mondható.

A hormonkezelés egyes daganatos megbetegedések esetén, szoptatás alatt és bizonyos anatómiai elváltozások mellett nem alkalmazható. Fontos azt is megemlíteni, hogy az eljárás nem minden esetben hozza meg azonnal a várt sikert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.