Egészséges ciklus esetén a petefészekben lévő petesejtből és az azt körülvevő sejtekből úgynevezett tüsző alakul ki. Ebben a tüszőserkentő hormonok (follikulus stimuláló hormon, FSH) fontos szerepet játszanak. Az ovuláció pedig nem más, mint az a folyamat, amelynek keretében az érett petesejt kiszabadul ebből a tüszőből, majd bejut a petevezetékbe, ahol a hímivarsejtek megtermékenyíthetik. Eközben a petesejt helyén új sejtek jelennek meg, amik sárgatesthormont (progesztagén) termelve előkészítik a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt befogadására.
Amennyiben a peteérést hormonzavarok akadályozzák, úgy az egyaránt az agyalapi mirigyben keletkező FSH és sárgatestserkentő hormon (luteinizáló hormon, LH) segítségével sok esetben meg lehet oldani a problémát.
Ébresztő a szervezetnek
A peteérést gátolhatja, ha a női szervezet túl kevés tüszőserkentő hormont és sárgatestserkentő hormont állít elő. Ezek szoros kapcsolatban állnak a petefészekben képződő tüszőhormon ( ösztrogén ) mennyiségével, így ez a reláció lehetőséget ad a probléma kezelésére.
Több olyan gyógyszer is rendelkezésre áll, amelyek klomifént tartalmaznak. Ez az egyetlen anyag a peteérés serkentésére, amely nem hormon eredetű, ráadásul tablettaként szedhető. A hatóanyag funkciója az, hogy meggátolja az ösztrogén receptorokhoz való kötődését, ezáltal a test úgy érzékeli, többet kell előállítania ebből a hormonból, valamint azzal összefüggésben a serkentő hormonokból, az FSH-ból és az LH-ból.
A készítmény mellékhatásként hőhullámokat, hányingert, fejfájást, látászavarokat, mellfeszülést, hasi vagy kismedencei panaszokat, rendellenes hüvelyi vérzéseket, petefészek-megnagyobbodást és cisztaképződést is okozhat.
Amennyiben a klomifén hatástalannak bizonyul, az FSH és LH injekcióval direkt módon is bejuttatható a szervezetbe.
Többfunkciós alternatíva
A klimaxon már átesett nők vizeletéből kivonható egy menotropin (humán menopauzális gonadotropin) nevű hormon. Ennek előnye, hogy rendelkezik mindkét említett serkentő hormon hatásával. Rendszerint a tüszőnövekedés támogatására használják injekció formájában, amennyiben a klomifén és az FSH nem használ.
Mellékhatásai hasonlóak, mint a többi anyagé: fejfájás, hasi fájdalom, gyomor-bélrendszeri tünetek, allergia, levertség, hangulati ingadozások és ciszták kialakulása a petefészekben.
Kizáró tényezők
A felsorolt hormonok mindegyike előfordul természetes állapot esetén is a szervezetben, ugyanakkor mind előállítható szintetikus módon. Mivel ezek fehérje természetű hormonok, kockázatot rejtenek arra vonatkozóan, hogy - az immunrendszert ellenválaszra sarkallva - allergiás reakciót idézzenek elő. Szerencsére ez a túlérzékenység ritkának mondható.
A hormonkezelés egyes daganatos megbetegedések esetén, szoptatás alatt és bizonyos anatómiai elváltozások mellett nem alkalmazható. Fontos azt is megemlíteni, hogy az eljárás nem minden esetben hozza meg azonnal a várt sikert.