Olyan csonttal cserélték ki finn tudósok egy 65 éves férfi felső állkapcsát, amelyet előzőleg a hasában növesztettek ki. Az áttörés révén másképpen kezelhetőek a jövőben a szövetsérülések, hosszú távon pedig akár tartalékszerveket is növeszthet magának az, akinek szüksége lesz rá.
A tamperei egyetem kutatói arra a felfedezésre jutottak, hogy a zsírszövetben található őssejteket szükség esetén más típusú szövetekké is át lehet formálni, s ezeket átültetés esetén nem veti ki a szervezet.
Riitta Suuronen és kollégái a páciens őssejtjeiből, a zsírszövetből vettek mintát, amit két hétig egy különleges tápanyagértékű, a páciens vérszérumával is befecskendezett levesben növesztettek. A két hét után a sejttenyészetet egy kálcium-foszfátból készített vázra helyezték, azt pedig átültették a páciens fejébe, hozzákötötték a koponyacsontjához, a kialakult artériákat és vénákat pedig a nyakban található véredényekkel kapcsolták össze. A kísérletben résztvevő páciens felső állkapcsát korábban egy rosszindulatú tumor miatt távolították el, ennek következtében protézis nélkül sem enni, sem beszélni nem tudott.
Míg korábban voltak már ehhez hasonló orvosi procedúrák, egyikben sem a páciens saját őssejtjeit használták fel, nyilatkozta Suuronen. A betegek ezzel a módszerrel hamarabb gyógyulhatnak fel, a műtétnek semmilyen külső nyoma nincsen, az EU-s előírásoknak is megfelel. Emellett állati eredetű alapanyagokat sem használnak a procedúra során, így az állatok DNS-ében rejlő esetleges vírusok miati fertőzés sem következhet be.