Halszemmel javíthatják az emberi retinát

Brit kutatók egy csoportja bejelentette, a zebrahalak szemében találták meg azt a gyógymódot, amellyel várhatóan sikeresen regenerálható a sérült emberi szemideghártya. A Müller-gliasejtek a halak látását súlyos retinális sérülések ellenére is vissza tudják állítani.

A UCL Institute of Ophthalmology és a Moorfields Eye Hospital kutatói 18 hónap - 91 év közti páciensek szeméből vett gliasejteket tanulmányoztak. Vizsgálataik során kiderült, hogy ezek jelentős része őssejtként funkcionál és szükség esetén képes különféle retinasejtekké alakulni, akár még in vitro körülmények között is.

Sérült retinájú patkányokkal is sikerrel végeztek kísérleteket: a retinába juttatott sejtek felvették a környezetükben lévő neuronok tulajdonságait. A kutatók ugyanezt a mechanizmust kívánják az emberi szemben is reprodukálni, a sejtelőállítás és a transzplantáció mellett pedig még azt is vizsgálják, miként lehet a sejtek növekedését és regenerációs képességét fokozni.

"Az őssejt-képességekkel is bíró Müller-gliasejtek visszaállíthatják azok látását, akiknek retinája sérült vagy fertőzött", nyilatkozta a kísérletet vezető Dr. Astrid Limb. A retinális sérülések okozta látási problémák vagy vakság gyógyítása első körben azokat érinti, akiket zöldhályoggal, cukorbetegséggel vagy szemfenéki meszesedéssel (MD) diagnosztizáltak.

Az operációhoz elméletileg nemcsak sejtbankból használhatnak majd fel sejteket, hanem akár a páciens szeméből is, amely esetben kisebb az esélye a gliasejtek kilökődésének. Bár az emberi szemben is jelen vannak a Müller-gliasejtek, a kutatók még nincsenek teljesen tisztában ezek működésével és regenerációs képességével.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

A látási viszonyok fokozatosan javulnak, eközben délnyugatról vastagabb felhőtakaró kúszik fölénk. A felhőzettel érkező csapadékzóna a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén okoz gyenge esőt. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra