Az egyik leggyakoribb panasz, amellyel a nők felkeresik nőgyógyászukat, a kóros hüvelyfolyás , hiszen ez az első, szemmel látható jele annak, hogy valami nincs rendben odalenn. A hüvelyváladék ugyanis mindig jelen van, napjában többször is ellenőrizhető, így nem kell hozzá sok idő, hogy feltűnjön az elváltozás. Ha pedig ezt kellemetlen tünetek is kísérik, például viszketés, irritáció, égő érzés vizeléskor, vagy éppen szex közbeni fájdalom, akkor valószínűleg gombás vagy bakteriális fertőzést szedtünk össze. Honnan tudhatjuk, hogy melyikkel is állunk szemben?
Mi a különbség a bakteriális és a gombás fertőzés között?
A hüvelyfertőzés nagy valószínűséggel bakteriális eredetű, ha a folyás kellemetlen szagúvá válik, amely sokakat halszagra emlékeztethet . A bőséges, híg folyást, amely fehér, szürkés vagy áttetsző formában is jelentkezhet, hüvelyi duzzanat és a hüvelyhám sérülése is kísérheti. Ha azonban a fehér hüvelyváladék sűrűbb, túrósabb lesz, ellenben szagtalan, és kínzó viszketés, égő érzés kíséri, akkor ez inkább gombás fertőzésre utal. A különbség elvileg könnyen megállapítható, de azért jobb a pontos diagnózist orvosra bízni, mert nem mindegy, hogyan kezeljük az egyes elváltozásokat.
Sokan ahelyett, hogy felkeresnék kezelőorvosukat, maguk próbálják diagnosztizálni a betegségüket, és vény nélkül kapható hüvelyi készítményeket kezdenek el alkalmazni anélkül, hogy kikérnék a gyógyszerész véleményét vagy szakorvoshoz fordulnának. Pedig rengeteg úgynevezett hüvelyflóra-regeneráló készítmény kapható, amely összetételében, javallatában, alkalmazásában eltérő, ezért nem könnyű eligazodni közöttük.
Mitől sérülhet a hüvelyflóra egyensúlya?
A felmérések szerint a nők 75 százaléka életében legalább egyszer átesik valamiféle hüvelyfertőzésen, sokak esetében pedig időről időre vissza is tér a betegség. Az egészséges hüvelyflóra egyensúlyának megbomlásához számos tényező vezethet: például a hormonális fogamzásgátlók, a spermicidek használata, a szexuális együttlétek, de a terhesség vagy a klimax is hatással lehet rá. Ugyanígy a tartós stressz, egy komoly antibiotikumkúra, vagy éppen a túlzásba vitt hüvelyöblögetés is - sok egyéb tényező mellett.
Amennyiben a hüvely ökológiai egyensúlya felborul, csökken a természetes, 3,8 és 4,4 pH közötti, enyhén savas kémhatás fenntartásáért felelős lactobacillusok száma , ettől a hüvely pH-ja emelkedni kezd, vagyis egyre lúgosabbá válik, ezáltal pedig olyan baktériumok szaporodnak el, amelyek fertőzést okozhatnak.
Hogyan segíthető elő a hüvelyflóra regenerációja?
A kialakult hüvelyfertőzéssel mihamarabb orvoshoz kell fordulni, a célzott antibiotikumos vagy gombaellenes kezelést pedig érdemes rögtön kiegészíteni hüvelyflóra-regeneráló készítményekkel is, amelyek krém, kúp és kapszulás formában is elérhetőek. Sokan csak a terápia befejezése után alkalmazzák ezeket, pedig a célzott terápiával egyidejű használattal jóval hatásosabb lehet a fertőzés kezelése. A hüvelyflóra egyensúlyának mihamarabbi helyreállítása segít a hüvelyfertőzés kiújulásának megakadályozásában is.
Vannak úgynevezett egyszerű, lactobacillust tartalmazó probiotikumok, továbbá olyanok, amelyek a hüvely normális, enyhén savas pH-értékét állítják vissza. Léteznek olyan kombinációk, melyekben a további összetevők a kórokozók megtapadását gátolják vagy a kellemetlen kísérő tüneteket enyhítik, továbbá a hüvelyhám állapotát is javítják a változókorban. Nem mindegy, mikor melyiket használjuk, ezért érdemes gyógyszerész vagy orvos véleményét kikérni.
Célzott gyógyszeres kezelés mellett a jól megválasztott hüvelyflóra-regeneráló készítmény normalizálja a hüvely nedvességtartalmát , serkenti a szöveti regenerációs folyamatokat, segít az egészséges önvédelmi mechanizmus visszaállításában, a pH savasításában, fokozza a tejsavbaktériumok újraszaporodását, valamint elősegíti az öntisztulást. Egyes termékek biztonságosan alkalmazhatóak terhesség és szoptatás alatt is, de erről a kismama minden esetben kérje orvosa véleményét!