Mivel ez a betegség a nőket és a férfiakat jóformán az év bármely szakában megfertőzheti, a legtöbben már ismerhetik a tüneteit. A nehezen visszatartható és sűrű ürítési inger, a vele együtt járó csípő érzés, a kellemetlen szagú és zavaros állagú vizelet, valamint az alhasi görcsök mind-mind a hólyaghurut jelei lehetnek.
A nők nagyobb veszélyben vannak?
Ha hólyaghurutról van szó, a nők anatómiai okokból sérülékenyebbek, mint a férfiak. Mivel a húgycső egyenes, és lényegesen rövidebb, mint a férfiaké, a baktériumok, amelyek a hüvelybemenet és a végbélnyílás közelsége miatt szabadon vándorolhatnak a két terület között, könnyebben jutnak el a húgyhólyagig. A végbél körüli kórokozók tehát először a gátra, onnan a külső húgycsőnyílásba, végül pedig a húgycsőbe és a húgyhólyagba kerülnek. Nagy valószínűséggel szexuális érintkezés során következik be, de előfordulhat akkor is, ha a páciens egyáltalán nem él nemi életet.
A férfiaknál a kor előrehaladtával fokozódik a hólyaghurut kialakulásának kockázata. Idősebb korban ugyanis a prosztatanagyobbodás okozta ürítési nehézségek, és a pangó vizelet okoz hasonló tüneteket. Ezeket a legtöbben otthon kezdik el kezelni, de mindkét nem esetében igaz, hogy ha a beteg pár nap alatt nem tapasztal javulást, mindenképpen orvoshoz kell fordulnia. Ha ugyanis a kórokozók tartósan megtelepednek a hólyagban, akkor ez kiújuló húgyúti gyulladásokhoz, de akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet, amit láz és derékfájás kísérhet. A nem kezelt felfázás pedig az agresszív húgyúti problémákon túl akár meddőséget is okozhat.
Tiltólistára kerül a szex?
A probléma megoldására irányuló cikkek, amelyek az otthon alkalmazható tippek között említik a csalánlevélből készült gyógyteát, a vörös- és a tőzegáfonya fogyasztását, valamint a gyulladáscsökkentő hatású kamilla- vagy cickafarkfőzetet tartalmazó forró fürdőt, óva intenek a szexuális érintkezéstől, amely ugyanis irritálhatja a húgycsövet. Sok helyen a tilos szót használják, mert a szex után nagy eséllyel kiújulnak vagy fokozódnak a panaszok. De vajon tényleg ennyire szigorúak ezek a szabályok? Ha pedig az ajánlások ellenére valaki mégiscsak ágyba bújik hólyaghuruttal, kárt tehet önmagában vagy a párjában?
A témában megkérdeztük Dr. Tisza Timea bőr-nemigyógyász, kozmetológus szakorvost, aki megerősítette, hogy hólyaghurut esetén bizony tényleg tiltott a nemi érintkezés. "Eleve szex után szokott legtöbbször kialakulni ez a betegség, mivel a hüvelyben lévő, lényegében ártalmatlan baktériumok a rövid női húgycsőbe préselődve feljutnak a hólyagba. Ráadásul a gyulladást a szexhez társuló, amúgy fiziológiás alhasi vérbőség is fokozza, akárcsak az alkohol vagy az erős ételek. Így pár napig természetesen tilos a szex" - véli a szakértő, aki szerint mivel csak egy-két napról van szó, a hólyaghurut okozta szexmentességet egész biztosan tolerálni tudja a másik fél.
Tisza Tímea szerint ha mégis sor kerülne egy aktusra, akkor sem fertőzhetnék meg egymást a szerelmesek, hiszen ezt a kórt alapvetően nem a nemi betegségek között tartjuk számon. "A hólyaghurut - ha tényleg az, és nem egy STD (szexuális úton terjedő betegségek) kórokozó okozta húgycsőgyulladás, amelyet nem biztos, hogy a beteg el tud különíteni - alapvetően nem egy nemi úton terjedő fertőzés, vagyis a szeretkezés csak a fenti módon hozza elő a problémát.
A visszatérő hólyaghurut esetén viszont alaposan ki kell vizsgálni az illetőt STD és nem STD kórokozókra egyaránt. Ebben az esetben a kezelés hosszadalmasabb lehet, amely alatt a partnernek szintén türelmesnek lennie, hogy a gyógyulás hosszabb távon eredményes legyen."