A meddőség bizonyos esetekben akár egy hormoninjekcióval is kezelhető; a londoni Hammersmith kórház csapata ugyanis bebizonyította, hogy a kisspeptin nevű hormon befecskendezve serkenti azon hormonok termelődését, amelyek a menstruációs ciklust irányítják.
A kisspeptint eddig úgy ismerték, mint pubertást beindító hormont: azoknál, akiknél ez hiányzik, nem esnek át a serdülőkoron, és szexuálisan fejletlenek maradnak. A meddőség kezelésében új lehetőséget jelentő hormon termelését egy egyszerű gén, a KiSS-1 szabályozza. A Pennsylvania-ban található Hershey-ben fedezték fel, a kutatók a város híres csokoládéjáról nevezték el.
A kísérletek során a Hammersmith kórház kutatói azt akarták kideríteni, vajon milyen hatással van a hormon a női ovulációra. A biztonság érdekében apró adagokban fecskendezték a hormont hat egészséges önkéntes nő szervezetébe, majd megfigyelték őket. Az injekciózás után a résztvevők vérkeringésében megemelkedett a peteérést előidéző luteinizáló hormon (LH) szintje. Ez a tüszőérés után a sárgatest fázist előidéző hormon, aminek hatására a petefészek a progeszteron nevű - a terhesség megtapadásában, és a terhesség fennmaradásában fontos - hormont termeli.
A menstruációs ciklus minden szakaszában megnövekedett LH-koncentrációt okozott a kisspeptin a vérben, azonban a pre-ovulációs fázisban érte el csúcspontját. "A kisspeptinről már bebizonyosodott, hogy hatással van a hormontermelésre az állatok esetében, ám most először sikerült kimutatni, hogy befolyásolja a nemi hormonok termelődését a nőknél is" - mondta Waljit Dhillo, a kutatás vezetője.
"Jelenleg azt vizsgáljuk, hogy miként adható a hormon olyan nőknek, akiknél nincs menstruációs periódus, vagy szabálytalan a ciklus, valamint a ciklus megléte ellenére nincs tüszőrepedés. Minden kilencedik pár küzd a meddőséggel, ez egy megoldás lehet a sok terápia közül" - szögezte le a kutatásvezető.
"Elsőként egészséges egyedeken kellett kipróbálni, hogy kiderüljön: mennyire tolerálja a szervezet, és hogyan működik. A kutatók feladata most az, hogy megtalálják a módját, hogyan tudnának vele meddőséget kezelni" -fogalmazott Simon Fishel, a Care Fertility Group igazgatója.