Hüvelyfertőzések: miért fontos a célzott kezelés?

Az intim fertőzésekről a legtöbb nőnek a hüvelygomba jut eszébe. Gomba, vírus, baktérium vagy akár többféle probléma együttes fennállása is okozhat azonban kellemetlen tüneteket. Éppen ezért a kezelés módja is eltérő lehet.

Mint bármilyen betegségnél, a hüvelyfertőzések esetében is a diagnózis felállítása és a megfelelő terápia kiválasztása a legfontosabb a gyógyulás érdekében. Érdemes mindkettőt nőgyógyászra bízni, egy hasraütésszerűen kiválasztott készítmény ugyanis könnyen ronthat a helyzeten.

Nem mindegy, mi okozza a tüneteket

A hüvelyi fertőzés lehet gombás, vírusos vagy bakteriális eredetű, sőt, akár kevert is. Bár a drogériákban már be lehet szerezni vény nélküli univerzális készítményeket, a szakemberek szerint ezekkel nem mindig lehet elérni a kívánt hatást. Nincs olyan szer, amely mindegyik fertőzés tüneteire jó, hiszen ezek a betegségek más-más kezelést igényelnek.

A célzott kezelésre akkor is nagy szükség van, ha a páciensnél sűrűn jelennek meg a kellemetlen tünetek vagy gyakori a kiújulás. Sokan azzal rontják el, hogy egy újbóli nőgyógyászati vizsgálat helyett inkább a korábbi terápiáról megmaradt - vagy ahhoz hasonló, akár vény nélkül kapható - készítménnyel próbálják meggyógyítani magukat. Pedig előfordulhat, hogy az új fertőzést már más okozza, illetve éppen a nem kellően hatékony terápia miatt újult ki a betegség. A bakteriális fertőzésekre például általában széles spektrumú antibiotikumot ajánlanak a szakemberek. De ha a páciensnél egy olyan baktérium szaporodott el, amelyre a házipatikában maradt készítmény hatástalan, akkor egy többhetes kezelés sem hozza meg a várt eredményt.

Nincs univerzális gyógyszer a hüvelyfertőzés összes kórokozója ellen
Nincs univerzális gyógyszer a hüvelyfertőzés összes kórokozója ellen. Fotó: iStock

A bakteriális vaginózisra felírt antibiotikumkúra miatt pedig megnőhet a gombásodás kockázata is. Így, ha el is múlik a bakteriális fertőzés, a hüvelygomba miatt további, viszont már más típusú kezelésre lehet szükség. Ezért a kontrollvizsgálatokon való részvétel is kiemelten fontos, hiszen csak nőgyógyász tudja pontosan megmondani, hogy hatásos volt-e a kezelés, valamint hogy fennáll-e egy újabb probléma.

A normál és a kóros folyás ismérvei

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A női nemi szerv egészségi állapotáról a hüvelyi folyás árulkodik leginkább. A váladék mennyisége egyénenként és a ciklus különböző napjain eltérő lehet, de a normál folyás alapvetően színtelen és szagtalan, peteéréskor a legbőségesebb, a menstruáció előtt pedig sűrűbbé válhat.

Ha a hüvelyflóra természetes egyensúlya felborul, akkor a nemi szerv védekezőképessége is csökken, és fogékonyabbá válik a fertőzésekre. A problémára a megváltozott hüvelyi folyás hívja fel a figyelmet: a váladék ilyenkor színében, mennyiségében és állagában is eltér a megszokottól. Ehhez kellemetlen szag, gyakori vizelési inger, valamint égő és viszkető érzés is társulhat.

A leggyakoribb hüvelyfertőzések

Egyes adatok szerint a nők legtöbbször valamilyen hüvelyfertőzéssel keresik fel orvosukat. A leggyakrabban előforduló intim probléma a bakteriális vaginózis (BV), amelyre elsősorban a szeméremtájék kellemetlen, halra emlékeztető szaga hívja fel a figyelmet. A hüvelyi folyás ilyenkor hígabbá és szürkés-fehér színűvé válik, ami szexuális együttlét és menstruáció után fokozódhat.

Gyakori probléma a kandidiázis is, amely a Candida-csoportba tartozó gombák által okozott tünetegyüttes. A hüvelyflóra felborulásának következtében a gombák könnyen elszaporodhatnak, ez pedig hirtelen fellépő viszketést és égő érzést okoz a hüvelyben és környékén. A fertőzés miatt a szeméremtest vörös, vizenyős gyulladása tapasztalható, a hüvelyváladék pedig sárgásfehér színű és túrós-szemcsés állagú lesz. Ez jellemzően szagtalan, de legalábbis nem kellemetlen szagú.

A trichomoniázis is sok nőt érint. Ez egy szexuális úton terjedő fertőzés, amely bőséges váladéktermeléssel, habos állagú, kellemetlen szagú és sárgás-zöldes színű folyással járhat. Gyakori tünet még a hüvelyi és/vagy genitális viszketés, a gyakori vizelési inger, a szeméremtájék irritációja és a nemi aktus közbeni fájdalom. A probléma BV-vel együtt is előfordulhat, az esetek több mint felénél azonban panaszmentes, így felismerése sem könnyű.

Az alábbi tünetekkel mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni:

  • fehér, szürkés, sárgás vagy zöldes folyás
  • habos vagy túrószerű váladék
  • égő, viszkető érzés a hüvelyben vagy a szeméremtájékon
  • a nemi szerv felől érkező kellemetlen szag
  • heves alhasi fájdalmak
  • láz

A kezelés lehetséges módjai

Hüvelyfertőzések esetén a kórokozók elpusztítása vagy szaporodásuk megállítása az egyik legfontosabb feladat. A bakteriális vaginózisra a szakorvosok általában helyileg alkalmazható antibiotikumot szoktak javasolni, de a kezelést olykor szájon át szedhető gyógyszerrel is ki kell egészíteni. Fontos megjegyezni, hogy ez a probléma jó eséllyel kiújulhat rövid időn belül, ezért a gyógyszeres terápiát követően érdemes hüvelyflóra-regeneráló készítményekkel minél előbb visszaállítani a természetes savas kémhatást.

A nőgyógyász a gombás fertőzésre is írhat fel szájon át szedhető készítményt, de a vény nélkül megvásárolható hüvelykúpok is jó szolgálatot tehetnek. Az állandó partnerrel rendelkező nőknek javasolt egy hüvelygomba elleni krém vásárlása is, amellyel a férfi is kezelheti magát, elkerülve a visszafertőződést. A kezelés után ebben az esetben is fontos a hüvely normál pH-értékének mielőbbi visszaállítása.

Ha trichomoniázis áll fenn, a nőket legtöbbször egyszeri gyógyszeres kezeléssel gyógyítják, szájon át bevehető tabletta vagy hüvelykúp formájában. A férfiak terápiája azonban általában hosszabb ideig - körülbelül egy hétig - tart. A teljes gyógyulás érdekében mindig mindkét félnek kezeltetnie kell magát, a nemi életet pedig jobb felfüggeszteni a terápia alatt. Ellenkező esetben újra és újra visszafertőzhetik egymást a partnerek. Óvszer alkalmazásával a fertőzés hatékonyan megelőzhető, az uszodák, szaunák és nyilvános vécék használatakor pedig ajánlott az alapvető higiéniás szabályok fokozott betartása.

Tisztálkodás hüvelyfertőzés esetén

Hüvelyfertőzés esetén jó döntés lehet a kíméletes, kimondottan intim tisztálkodásra kifejlesztett készítmények használata. A hagyományos szappanok ugyanis erősen irritálják a fertőzés miatt amúgy is érzékenyebb, esetleg kivakart bőrt. Azonban az intim mosakodószereket is csak a nemi szerv külső részének tisztítására ajánlott használni. A belső hüvelyöblítést pedig még fertőzés fennállása esetén is jobb kerülni, hacsak az orvos máshogy nem rendeli.

Szponzorált tartalom.

Támogatta a www.intimfertozes.hu

L.HU.COM.CC.23.04.2019.1946

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra