A hüvelygomba az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés. Statisztikák szerint négyből három nőnél élete során legalább egyszer előfordul, és minden második érintett esetében legalább egyszer meg is ismétlődik a fertőzés.
A hüvelygomba gyakori tünetei:
- viszkető, égő intim tájék;
- sajgó érzés a hüvelybemenet környékén;
- duzzadt szeméremajkak;
- fehér, túrós állagú hüvelyváladék;
- szex során tapasztalt fájdalom;
- vizeléskor jelentkező fájdalom.
Hogyan "kaphatjuk el"?
A hüvelygombával kapcsolatban még ma is tartja magát az a tévhit, hogy kifejezetten szexuális úton terjed. Emiatt pedig a társadalom egy része az érintetteket hajlamos "könnyűvérűnek" bélyegezni, az érintettek pedig gyakran gondolják azt, hogy "csapodár" partnerüktől kapták el a kellemetlen kórt. Nagyon fontos tisztázni, hogy ezek az állítások inkább csak hiedelmek, mivel a hüvelygombás esetek döntő többségének nincs köze a szexuális aktivitáshoz - a fertőzések leggyakrabban szervezeten belülről erednek.
Hogy ez mit is jelent pontosan? Azt, hogy a hüvelygombát jellemzően nem "elkapjuk" valakitől, hanem a hüvelyflórában normál körülmények között is jelen lévő Candida gomba túlszaporodása okozza. A Candida albicans nevű élesztőgomba tehát alapesetben is jelen van a hüvelyben, és csak akkor okoz gondot, ha felborul a hüvelyflóránk kényes egyensúlya, és a gombák utat tudnak törni maguknak. A hüvelyflóra egyensúlyát számos tényező felboríthatja: negatív hatással lehet rá a túlzott stressz is, de bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok szedése is megzavarhatja az egészséges flórát, valamint a túlzásba vitt intim higiénia is növeli a gombás fertőzések előfordulását.
Szexuális élet és a hüvelygomba
A gombás fertőzés tehát "hivatalosan" nem szexuális úton terjedő betegség, ám azt is fontos tudni, hogy maga az ondóváladék is felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát, és fogékonyabbá tehet bennünket egy másik fajta, bakteriális eredetű intim fertőzésre. Ráadásul létezik egyfajta ping-pong effektus is, ami azt jelenti, hogy a gombás fertőzést akár át is adhatjuk partnerünknek, aki pedig aztán "visszaadhatja" nekünk. Ez azért is történhet meg könnyen és szinte észrevétlenül, mert a férfiaknál a gombás fertőzés a legtöbb esetben tünetmentes marad. Éppen ezért, amennyiben gombás fertőzésünk van, érdemes egy ideig tartózkodni a szextől és a partnert is kezelni, például helyileg ható krémekkel.
A szexuális együttlét után jelentkező hüvelygomba tehát nem feltétlenül jelenti azt, hogy partnerünk csapodár lenne. Nagy valószínűséggel valamilyen életmódbeli tényező borította fel a hüvelyflóránk egyensúlyát és ezért tudtak elszaporodni a kellemetlen tüneteket okozó gombák a hüvelyünkben. Ahelyett tehát, hogy párunkat kezdenénk el gyanúsítgatni, érdemesebb minél hamarabb orvoshoz fordulni.
Szponzorált tartalom. Támogatta a www.intimfertozes.hu
L.HU.COM.CC.23.04.2019.1946