A hüvelyi mikrobiom, vagyis a hüvelyben élő mikroorganizmusok minden egészséges nő szervezetében megtalálhatók, a hüvelyflóra alkotóelemei így hozzátartoznak a normál működéshez. Ha azonban az arányok felborulnak, meggyengül a hüvely védelmi rendszere, és különféle fertőzések léphetnek fel.
Erre jók a laktobacillusok
A hüvelyi PH-t szabályozó tejsavtermelő baktériumok, a laktobacillusok feladata, hogy védelmet nyújtsanak a különféle fertőzésekkel szemben. Működésük lényege, hogy tejsavvá alakítják a hüvelyhám glikogénjét, és fertőtlenítő hatású hidrogén-peroxidot termelnek, így tartják fenn a hüvely mikrobiológiai egyensúlyát. A bacilusok egy enyhén savas, alacsony – 3,8-4,5 pH-jú – közeget biztosítanak a hüvelyben, amelyben a fertőzést okozó baktériumok nem tudnak szaporodni. Ha azonban a lactobacillusok száma lecsökken, akkor a hüvely pH-ja emelkedni kezd, így pedig egy lúgosabb környezet alakul ki, ami tökéletes táptalajt biztosít a káros baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásához.
Ha megborul az egyensúly
Az egészséges hülyeflóra kényes egyensúlyát többféle tényező is fel tudja borítani. Árthatnak neki a különböző kemikáliák (öblítők, tusfürdők, illatosított betétek, tamponok, intim törlőkendők), illetve a nem megfelelő higiénia (ha valaki vécéhasználat után nem elölről hátrafelé törli meg magát, nem tisztálkodik rendszeresen, vagy épp túlzásba viszi a higiéniát).
A hüvelyflóra állapota egészséges nőknél sem állandó, a pH-ját mindezeken kívül befolyásolhatja még az illető életkora, hormonháztartása, a menstruációs ciklus, a menopauza, a terhesség, egyes betegségek (például diabétesz vagy inzulinrezisztencia), bizonyos gyógyszerek (hormonális fogamzásgátlók, antibiotikumok), a táplálkozás, valamint az immunrendszer általános állapota is. Mindezek mellett a hüvelyflóra kényes egyensúlyának felborulásához vezethet akár a szorongás, a depresszió, a stressz és a gyász is.
Így őrizd meg az egyensúlyt
Ahhoz, hogy egy fertőzés után a jótékony hüvelyi baktériumflóra újjáépüljön vagy megerősödjön, célszerű olyan lactobacillust tartalmazó készítményt alkalmazni, mely a szükséges fajtájú és mennyiségű hasznos baktériumokat tartalmazza. Fontos azonban, hogy ezek az általános higiénia fenntartására, a gyulladás megelőzésére, vagy a különböző fertőzések után a hüvely regenerálására használhatók, a már kialakult fertőzésekkel minden esetben orvoshoz kell fordulni és célzottan kezelni azokat.
Még néhány jótanács:
- A hüvelyváladékot a hüvelyben és a méhnyakban található mirigyek termelik. Azzal, hogy a hüvely megszabadul az elhalt sejtektől, tisztán és egészségesen tartja magát. A hüvely tehát egy öntisztító szerv, nincs szüksége túlzott mosakodásra, sőt, az kifejezetten árthat neki. A hagyományos lúgos szappanok és tusfürdők, a mesterséges színezékek és illatanyagok károsítják az alapvetően savas környezetet, akárcsak a felesleges irrigálás (hüvelyöblögetés) vagy az illatosított egészségügyi betétek. A mosakodáshoz elég a tiszta víz vagy néha erre kifejlesztett, tejsavas intim mosakodószer.
- Ha hajlamos vagy a hüvelyi fertőzésekre, az sem mindegy, hogy milyen óvszert vagy síkosítót használtok.
- Figyelj oda arra is, mit viselsz: kerüld a szoros, rosszul szellőző, műszálas ruhákat!
- Strandolásnál, uszodában a vizes fürdőruhát rögtön cseréld szárazra, miután kijöttél a medencéből! A nedves, párás, meleg környezet ugyanis kifejezetten kedvez a hüvelygomba elszaporodásának.
- Kerüld a szénhidrátban gazdag ételeket! Ezek helyett válassz olyan alapanyagokat, amelyek elősegíti a lactobacillusok szaporodását. Ilyen a joghurt, a kefir, a savanyított élelmiszerek – például savanyúkáposzta –, a leveles zöldségek, a zab, az áfonya és a banán.
- Ha pedig antibiotikumkúrára kényszerülsz, érdemes nemcsak a bél-, hanem a hüvelyflórát helyreállító készítményeket is alkalmazni.