Szakorvosi vizsgálattal lehet megállapítani, hogy magas-e valakinél a trombózis kialakulásának rizikója. Amennyiben a családi kórtörténetben előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálattal kideríthető, hogy fennáll-e a genetikai hajlam a vérrögösödére. "Ha valakinél fény derül ilyen hajlamra, akkor előfordulhat, hogy heparintartalmú véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia. Akkor is fontos azonban fokozottan ügyelnie a megelőzésre, ha a vizsgálatok nem mutatnak ki genetikai hajlamot a trombózisra" - hívta fel a figyelmet dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Megelőzési tippek utazás esetére:
- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülőgépek beltéri levegője szárazabb.
- Ha visszeres a lábunk, viseljünk kompressziós harisnyát.
- Válasszunk minél kényelmesebb ruhát az útra: ne szorítson sehol sem a fehérneműnk, sem a nadrágunk vagy szoknyánk.
- Akár vonattal, akár repülővel kelünk útra, lehetőség szerint álljunk fel és sétáljunk egy keveset többször is az utazás során.
Tanácsok a hőség idejére:
- Hőségben jelentősebb a folyadékvesztés, így ezt pótolni kell.
- A napszúrás ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben kitágulnak az erek, ezáltal pangás alakulhat ki a visszerekben. Tartózkodjunk tehát árnyékos helyen - különösen 11 és 15 óra között.
- Nem javasolt fürdőzni magasabb hőmérsékletű termálvizekben, mert a visszerek kitágulása miatt megnőhet a trombózis kockázata, egyben könnyen kialakulatlanak nőgyógyászati fertőzések is.
Miért hasznos a kompressziós harisnya?
A kompressziós harisnya fontos szerepet tölt be a mélyvénás trombózis megelőzésében, különösen azoknál a kismamáknál, akiknél kialakult visszértágulat, volt már mélyvénás trombózisuk , esetleg krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadással küszködnek. A speciális harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy kitáguljanak, valamint segíti az áramlást a mélyvénák felé, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását is.
Véralvadásgátlók használata terhesség esetén
Előfordulhat, hogy a várandós kismamának véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia, enélkül ugyanis nagy eséllyel kialakulnak életveszélyes vérrögök, amelyek nemcsak az édesanya, hanem a baba életét is veszélyeztethetik. A heparintartalmú injekciók (LMWH) - szemben a kumarinszármazékokkal és az új típusú, NOAC tablettákkal - teljes biztonsággal alkalmazhatók a terhesség alatt, mivel nem károsítják a magzat fejlődését. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát az anyukának, a későbbi véralvadásgátló kezelés szükségességéről pedig a szakorvos dönt.