Így kerülhet fogamzásgátló a tüdőbe

Meglepő helyen bukkantak rá az orvosok egy portugál nő eltűnt fogamzásgátló eszközére: az apró rudat a beteg tüdejéből kellett kioperálni.

Mennyire biztonságosak a hormonális fogamzásgátlók? Részletek itt.

A 31 éves páciens szervezetébe először 2010-ben ültettek be fogamzásgátló implantátumot. Ezek a bőr alá ültethető eszközök állandó dózisban bocsátanak ki hormonokat a véráramba, meggátolva ezáltal a teherbeesést. Megbízható működésük akár öt éven keresztül is fenntartható, mielőtt cserére szorulnának. A portugál nő 2010 után 2013-ban és 2017-ben kapott új implantátumot. Sokáig nem is akadt semmilyen panasza, később, a harmadik eszköz beültetését követően azonban három hónapon keresztül abnormális hüvelyi vérzést tapasztalt.

Mellkasi röntgenvizsgálattal találták meg a nő karjából elvándorolt implantátumot
Mellkasi röntgenvizsgálattal találták meg a nő karjából elvándorolt implantátumot. Fotó: iStock

A probléma miatt az orvosok úgy döntöttek, eltávolítják a beteg szervezetéből a fogamzásgátló eszközt, csakhogy a kivizsgálás során nem találták azt az eredeti helyén. Végül röntgenvizsgálattal mutatták ki, hogy a 40 milliméter hosszú, henger alakú tárgy a bal alsó tüdőlebenybe vándorolt. Ezt követően műtéti úton távolították el az implantátumot. A BMJ Case Reportsban megjelent esetriport szerint a portugál nő négy nappal a beavatkozás után hazamehetett a kórházból, a későbbi kontrollvizsgálatok pedig nem mutattak ki nála szövődményeket.

Meglehetősen ritka, hogy egy ilyen eszköz elvándoroljon a testen belül, ezzel együtt akadt már rá példa a közelmúltban. Dél-koreai orvosok 2017-ben tettek közzé az Obstetrics & Gynecology Science című folyóiratban egy hasonló beszámolót. Ebben egy 37 éves nő esetét írták le, akinek szintén a tüdeje bal felében kötött ki az eredetileg a karjába ültetett implantátum. Általánosságban elmondható, hogy a jelenségért elsősorban a helytelenül kivitelezett beültetés tehető felelőssé. A koreai tanulmány szerzői szerint bajt okozhat például, ha túl mélyre helyezik be az apró rudat, amely így egy vénába jutva elsodródhat egészen a tüdőig. Emellett szintén fokozza a kockázatot, ha a beültetést követően megterhelő testedzés végez a páciens.

Forrás: livescience.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.