Az idei orvosi Nobel-díj is azt mutatja, hogy a genetika és az őssejtterápia reményteljes lehetőségeket nyújthat az idegsejtek fokozatos elhalásával járó Parkinson-kórban szenvedőknek - mondta az InfoRádiónak az Egyesített Szent István és Szent László Kórház ideggyógyász főorvosa.
Fazekas András hozzátette: több reménykeltő kutatás is folyik a világban, egyesek eredményeit pedig már Magyarországon is alkalmazzák.
Idén két amerikai és egy brit kutató, Mario Capecchi és Oliver Smithies, illetve Martin Evans kapta idén az orvosi Nobel-díjat, az őssejtkutatás terén elért eredményeikért.
A három kutatónak - mint az indoklásból kiderül - a "kikapcsolt génű egereken" végzett, várhatóan az emberi gyógyászatban is hatalmas jelentőséggel bíró kutatásokért ítélték oda a legtekintélyesebb tudományos kitüntetést.
Fazekas András szerint a díj is azt mutatja, hogy a kutatók munkája igen hasznos lehet a parkinsonosok kezelésében.
Magyarországon csaknem 20 ezren szenvednek a degeneratív idegrendszeri betegségben, amelynek során csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése is.
Legfőbb tünete a végtagremegés, amely érzelmi stresszre jelentkezik, valamint az izommerevség, amelynek során a betegnek nagyon nehéz mozognia, és elindulnia.
A Nobel-díjasok munkája nyomán lehetővé válhat, hogy az idegrendszer károsodott területére őssejteket juttassanak, amelyek folytatni tudják azokat a tevékenységeket, amelyeket a beteg sejtek már nem. Képesek lesznek például dopamint termelni. Ezáltal pedig csökkenhetnek a betegség tünetei.