Engedélyezte a illetékes hatóság, hogy kísérleti célokra emberi és állati sejteket egyesítve állítsanak elő a kutatók Nagy-Britanniában.
Az embriókutatások engedélyezéséért felelős HFEA azután döntött, hogy nyilvános konzultációt hirdetett, a társadalom pedig nem utasította el az elképzelést.
A kísérleti célokra előállított hibrid embriók 99,9 százalékban lesznek emberi, és csupán 0,1 százalékban állati eredetűek, és csak 14 napig hagyják majd fejlődni, mielőtt megsemmisítik azokat.
A tudósok azt remélik, hogy ezek segítségével megtalálják az olyan genetikai eredetű betegségek ellenszerét, mint például az Alzheimer-kór.
A HFEA nem enged teljes szabadságot: a hibrid embriók előállítását a kutatóknak egyénileg is kérvényezniük kell.
Sok kell, nincs elég
Szinte már közhelyszámba megy, hogy az őssejtkutatás az orvostudomány legígéretesebb területe. Az ötnapos embrióból kinyerhető őssejtek a tudósok számára legértékesebb tulajdonsága, hogy bármilyen sejttípus kialakulhat belőlük.
A kutatók biztosak abban, hogy az őssejtek segítségével idővel az olyan, jelenleg gyógyíthatatlan betegségek is visszafordíthatók lesznek, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór.
A kutatáshoz embriók ezreire lenne szükség, csak nagyon kevés áll azonban rendelkezésre, hiszen kinyerésükhöz műtétre van szükség.
Örülnek, bírálják
A tudósok üdvözölték a döntést. "Ez nagyszerű hír. Pozitív nemcsak a munkánk, hanem általában a brit tudomány szempontjából, és azt reméljük, hogy olyan új technológiákat segít majd kidolgozni, amely mindenki számára hasznot hoz" - mondta a Newcastle Egyetem munkatársa, Lyle Armstrong.
A módszer ellenzői szerint azonban hibás döntést hozott a HFEA. Az egyik orvosi etikai kérdésekkel foglalkozó szervezet munkatársa szerint a határozat sérti az embriók jogait.
"Az embriót nemcsak az élettől fosztják meg a kísérletek során, de az emberi szülőktől is. Már pusztán a létrehozásával is elembertelenítik" - jelentette ki Helen Watt.