Kell-e műteni a petefészekcisztát?

A petefészekciszta egy igen gyakori nőgyógyászati kórképnek számít, amely gyakran különösebb beavatkozás nélkül felszívódik. Mi a helyzet azonban, ha fájdalmas panaszokat okoz vagy nem tűnik el magától?

A petefészekcisztával kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket dr. Józan Gyöngyi , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze válaszolta meg.

A petefészekciszta tünetei:alhasi fájdalom (lehet egyoldali is)éles fájdalom (a ciszta megrepedése miatt lehetséges - ilyenkor sürgős orvosi beavatkozás indokolt)puffadásgyakori vizelési ingerfájdalmas közösülésmenstruációs zavarok A petefészekciszta jelenléte azonban gyakran tünetmentes.

Mi a petefészekciszta?

A petefészekciszta több állapotot is takar, így lehet jó- és rosszindulatú elváltozás egyaránt. Leggyakrabban a fogamzókorú nőket érinti, amikor hormonális elégtelenség miatt nem alakul ki domináns tüsző, ami megrepedhetne, hanem helyette több, kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszta keletkezik (PCOS). Ez megfelelő diétával, mozgással, esetleg gyógyszeres kezeléssel orvosolható. Ilyenkor általában nincs szükség komolyabb beavatkozásra, elegendő a ciszta megfigyelése.

petefészekciszta, ciszta, PCOS, műtét, tünetek, panaszok, alhasi fájdalom
A ciszta gyakran tünetmentes, éles fájdalom esetén viszont azonnal forduljunk orvoshoz! Fotó: 123rf

Érdemes tudni, hogy a petefészekciszta endometriózis következtében is kialakulhat, ezért ekkor az alapbetegséget is kezelni kell ahhoz, hogy hosszú távú megoldást lehessen elérni. Előfordulhat az is, hogy a petefészekciszta - főleg, ha nagy méretű, panaszokat okoz és nem szívódik fel - egy rosszindulatú daganat jelenlétére hívja fel a figyelmet.

Mikor kell műteni?

Hogy kell-e műtétre sort keríteni vagy sem, az a ciszta méretétől, felszívódási hajlandóságától, a rosszindulatúság kockázatától, az esetleges kezelésre adott reakcióktól, valamint a panaszok tartósságától és erősségétől is függ. Amennyiben valamilyen invazív beavatkozás indokolt, úgy két lehetőség áll a páciensek előtt:

  • vagy a hüvelyen keresztül leszívják a ciszta tartalmát - ilyenkor fennáll a kiújulás esélye;
  • vagy laparoszkópiás műtét során eltávolítják a teljes cisztát/cisztákat - nagyobb méret esetén hasmetszés is indokolt.

A ciszta eltávolítása után szövettanra küldik a mintát, amiből bővebb információhoz jutnak a szakemberek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.