A hormonális folyamatok átszövik szinte az egész szervezet működését, így igen gyakran beleszólnak a női nemi funkciókba is. A terhesség, a klimax vagy a menstruáció mind-mind olyan folyamatok, amelyek alapvetően a nőgyógyászok szakterületét képezik, ugyanakkor ahhoz, hogy teljes egészükben megérthetőek és kezelhetőek legyenek, endokrinológus véleményére is szükség van.
A nőgyógyászati endokrinológia fő területei
Vetélés, meddőség: ahogyan a terhesség, úgy a vetélés is erőteljes hormonális háttérrel rendelkezik. Nemcsak az elégtelen tápanyagellátottság, hanem az ösztrogénszint eltolódása vagy a progeszteron nem megfelelő koncentrációja is előidézheti a problémát. Meddőséget, vetélést okozhatnak még többek között a kezeletlen pajzsmirigyzavarok, a prolaktin magas szintje, valamint a policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az inzulinrezisztencia is. Természetesen a kóros állapotokat nem csupán a pozitív tesztig, hanem a terhesség során is kezelni kell - akár gyógyszeresen, akár életmód-terápiával.
Klimax: a menstruációs ciklus megszűnése, a menopauza bekövetkezése is hormonális eredetű, és komoly változásokkal jár. Ennek köszönhető, hogy tüneteinek enyhítésében nemcsak a nőgyógyász lehet segítségünkre, hanem a hormonháztartással is behatóbban foglalkozó endokrinológus is, aki hormonterápiával csökkentheti a menopauza okozta kellemetlen tüneteket, valamint védhet a szövődményei ellen.
Ösztrogéndominancia: az állapot során az ösztrogén - az egyensúlyi állapotot felborítva - túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Az ösztrogéndominancia nemcsak kellemetlen tüneteket, hanem komolyabb betegségeket is okozhat, ezért fontos mielőbbi kezelése - mutatott rá dr. Lőrinc Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.
Hormonális elhízás: abban az esetben, ha normál étkezés mellett is folyamatos elhízást tapasztal valaki, esetleg számos diéta és mozgás árán sem tud lefogyni, nagy valószínűséggel olyan hormonális betegség áll a háttérben, amely testsúlybeli változásokat is okoz. Ez sajnos még tovább rontja a meglévő hormonális zavarokat, valamint újabbakat is indukál, így ördögi kör alakulhat ki.
Menstruációs zavarok: a nőgyógyászati rendelőkben az egyik leggyakoribb panasz a menstruációs zavar. Ennek hátterében lehetnek fizikai elváltozások, pszichés problémák, illetve hormonális zavarok is. A panasz megnyilvánulhat túl hosszú vagy túl rövid menstruációban egyaránt, valamint az átlagosnál több vagy kevesebb menstruációs vér távozásával. Hátterében gyakran pajzsmirigyzavar, PCOS, (korai) menopauza , magas prolaktinszint, D-vitamin-hiány, valamint ösztrogéndominancia áll.
Milyen tünetek esetén érdemes nőgyógyászati endokrinológiához fordulni?
- normál étkezés melletti fogyás vagy hízás
- klimax tünetei
- menstruációs zavarok
- meddőségi gondok
- sorozatos vetélés
- hajhullás
- fáradékonyság
- izzadás és hőhullámok