Az eddigi legnagyobb, a terhesség alatt COVID-19 ellen oltott anyák újszülöttjeinek biztonságát vizsgáló tanulmány eredményei nem mutatnak megnövekedett kockázatot a csecsemőkre nézve – számolt be egy, a JAMA folyóiratban megjelent svéd-norvég kutatás eredményeiről a Medical Xpress.
200 ezer újszülöttet vizsgáltak
A Svédországban és Norvégiában közel kétszázezer újszülöttet vizsgáló tanulmány ráadásul azt is kimutatta, hogy a Pfizer/BioNTech, illetve a Moderna vakcináját választó nők csecsemői esetében kisebb valószínűséggel fordultak elő súlyos szövődmények. A halálozási arány pedig csak feleannyi volt azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja beoltatta magát a terhesség alatt.
"Több kísérletet tettünk arra, hogy megmagyarázzuk ezt az eredményt. A vakcina közvetlen hatása valószínűtlen. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a vakcina nem jut át a méhlepényen és nem található meg a köldökzsinórvérben sem" – mondta Mikael Norman, a Karolinska Intézet neonatológus professzora. Hozzátette: egyelőre nem tudják, minek tudható be ez az eredmény.
A kutatók mindkét országban nemzeti nyilvántartásokat használtak, és az összes újszülött 98 százalékát bevonták, akik a vakcinák elérhetővé válása után fogantak. Az első baba 2021 júniusában, az utolsó pedig 2023 januárjában született. A kutatók szerint annak ellenére, hogy a világjárvány már véget ért, eredményeik segítséget nyújthatnak majd a tanácsadást nyújtó egészségügyi szakemberek számára.