Amerikai kutatók bejelentették olyan embriókat hoztak létre, melyek két ember klónjai, annak céljából, hogy személyre szabott őssejteket hozzanak létre. Egyszer már klónoztak emberi embriót brit kutatók 2005-ben.
Ám azt emberi embrionikus őssejtek klónozásával hozták létre, melyek általában nem állnak rutinszerűen rendelkezésre a betegektől, így nem lennének praktikusak.
Az újonnan létrehozott embriót bőrsejtek segítségével alkották meg. A cél olyan ideiglenes embriók létrehozása, melyekből kivonhatóak az embrionális őssejtek. Amint ezt sikerül elérni, azon sejteket olyan szövetekké lehet növeszteni, melyekkel a beteg anélkül kezelhető, hogy az új szövetek kilökődnének, mivel a sejtek eredendően a betegtől származnak.
Az eredményeket csütörtökön bejelentő, kaliforniai Stemagen cég azt is kijelentette, hogy kutatóinak nem sikerült a klónozott embriókból őssejteket kinyerni. Két férfi által adományozott bőrsejtekkel és három fiatal nő petesejtjeivel a kutatók úgy hozták létre az embriókat, hogy a petesejtből eltávolították a DNS-t, és azt a bőrsejtekből kivont DNS-sel helyettesítették.
A folyamat során létrehozott 21 embrióból öt maradt életben, és 4 0-7 2 sejtből álló blasztocisztává fejlődött. Ezen ötből háromról derült ki, hogy megvan bennük a férfiak bőrsejtjéből származó DNS, ami azt bizonyítja, azokat át lehet úgy programozni, hogy embrióvá alakuljanak. Még fontosabb, hogy ezen három embrióból egynél bebizonyosodott, az tartalmazza a petesejtet adományozó nő mitokondriális DNS-ét, az egyetlen, megmaradt női DNS-t a klónban. Ezt a kutatók bizonyítéknak tekintik a technika működőképességére.
A mitokondriális DNS létfontosságú a klónozáshoz, mivel az tartalmazza a bőrsejt embrióvá történő átprogramozásához szükséges instrukciókat. Így azon tény, hogy a férfi magi DNS-t és a női mitokondriális DNS-t ugyanazon embrióban találták meg, bizonyítja annak klón mivoltát.
A kutatók szerint az eredmények legfontosabb célja annak bizonyítása, hogy ezen embriók képesek embrionális őssejtek nyújtására. Miodrag Stojkovic spanyol kutató, a korábbi humán embriót előállító, brit csoport tagja elmondta, az áttörés kulcsfontosságú a betegekre szabott kezelések tekintetében. "Bár ezek az eredmények még csak előzetesek, mivel nem vontak még ki őssejteket klónozott embriókból, most már ezt is meg lehet kísérelni".
Nagy-Britanniában közben két kutatócsapat is engedélyt kapott arra, hogy megpróbálja átprogramozni az emberi bőr és egyéb sejteket szarvasmarha vagy nyúl petesejtek fúziójával. A cél tudományos eszközként alkalmazni azokat annak kiderítésére, hogyan lehet a sejteket emberi petesejtek nélkül átprogramozni. Lyle Armstrong brit kutató szerint a Stemagen áttörése jelentős, de inkább a kutatás, mintsem a kezelések terén, mivel több százezer petesejtre lenne ahhoz szükség, hogy a technika klinikailag is hasznos legyen.
hirado.hu/New Scientist
(2008.01.23. 10:36)