Már három csecsemő született a teljes kromoszómavizsgálat után

Három egészséges csecsemő született a petesejtet az összes kromoszómán keresztül vizsgáló új technika kísérlete során. A szűrővizsgálat a vetélés kockázatát növelő hibákat kutatja fel.

Két lány született júniusban Németországban, és egy fiú szeptemberben Olaszországban - számolt be az Európai Humán Reprodukció és Embriológiai Társaság (ESHRE). "A babák és édesanyjaik is jól vannak mind testsúlyukat, mind általános fejlődésüket tekintve" - nyilatkozta Cristina Magli, a bolognai SISMER Központ embriológusa.

Ez volt az első kontrollált kísérlete az úgynevezett microarray-alapú komparatív genom hibridizáció (CGH) technikának, melynek célja a mesterséges megtermékenyítés sikerének fokozása. A CGH felhasználásával először tavaly született gyermek Nagy-Britanniában: az Oliver nevű csecsemőt egy 41 éves édesanya szülte, aki korábban 13 alkalommal próbálkozott sikertelenül in-vitro megtermékenyítéssel (IVF). Az ESHRE tanulmányának keretében számos más terhesség is folyamatban van, és a szervezet 2011-ben nagyszabású nemzetközi klinikai kísérletet tervez.

In vitro megtermékenyítés Az emberi sejtek 46 kromoszómával rendelkeznek, 23-at öröklünk mindegyik szülőnktől. Megtermékenyülését megelőzően a petesejt összes kromoszómájának felét kilöki, hogy helyet biztosítson a spermiumból származó 23 kromoszómának. Ezek a kilökött kromoszómák, melyek az úgynevezett poláris testben kapnak helyet, a petesejtben maradt kromoszómák tükörképei.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A komparatív genom hibridizáció (CGH) ezt a kiselejtezett genetikai anyagot vizsgálja. Ha túl kevés illetve túl sok kromoszóma van, az orvosok tudják, hogy a petesejt nem használható fel. Az ESHRE szerint a CGH szűrés számos előnnyel jár. Először is a sejt mind a 23 pár kromoszómáját vizsgálja, nem csak néhányat, mint a többi szűrővizsgálat. Ráadásul a tesztelt sejtet a petesejtből nyerik megtermékenyítéskor, nem pedig a fejlődő embrióból. Éppen ezért a módszer valóságos jótétemény lehet olyan országokban, ahol az embriók vizsgálatát törvény tiltja.

Ezen kívül annak az embriónak a kiválasztásával, amelynek a legnagyobb az esélye az élve születésre, a mesterséges megtermékenyítést végző orvosok kisebb valószínűséggel ültetnek be egyszerre több embriót. A többszörös terhesség a mesterséges megtermékenyítés egyik legellentmondásosabb területe, mivel bizonyíték utal arra, hogy a kettes és hármas ikrek az alacsony születési súly és a fejlődési rendellenességek kockázatának vannak kitéve.

Az ESHRE szerint azoknak a nőknek lenne a legelőnyösebb a CGH technika, akik abba a kategóriába esnek, ahol az embrionális kromoszóma-rendellenességek aránya az átlagnál magasabb. Ide tartoznak azok a 37 éven felüli nők, akik már átestek sikertelen mesterséges megtermékenyítésen és vetélésen.

Világszerte közel négy millió gyermek született mesterséges megtermékenyítés útján az óta, hogy 1978-ban megszületett az első lombik baba, Louise Brown. A technológiát forradalmasító tudós, Bob Edwards, 2010. október 4-én elnyerte az orvosi Nobel-díjat. A Vatikán szerint a díj odaítélése nem helyénvaló, mivel az eljárások során rengeteg embriót elpazaroltak. A Római Katolikus Egyház és néhány konzervatív evangélikus azt állítja, hogy az emberi élet a legkorábbi embrionális szakasztól megkezdődik.

"A mesterséges megtermékenyítés több mint 30 éves történetéből megtanultuk, hogy az átvitt embriók kromoszóma-rendellenességekkel rendelkeznek" - mondta az ESHRE elnöke, Luca Gianaroli. "Valóban, még most is az a helyzet, hogy az általunk beültetett három embrió közül kettőből nem lesz terhesség, gyakran e rendellenességek miatt."

A kutatási eredmény jól tükrözi a DNS-vizsgálat terjedését a mesterséges megtermékenyítés területén, bár az alapelv etikai aggályokat is felvetett: nevezetesen azt, hogy egy szép napon "előre tervezett" csecsemők létrehozására fogják felhasználni.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra