A magyar párok 15-20 százalékánál előforduló jelenség a meddőség . Ennek a betegségnek számos oka lehet, leginkább szervi vagy hormonális problémák okozzák. A kettő összefügg, azonban a kezelésnél figyelembe kell venni mindkét opciót.
Meddőség és mióma
A meddőség kialakulásáért a méhizomzaton elhelyezkedő mióma is felelőssé tehető. A mióma elhelyezkedése ugyanis akadályozhatja a teherbeesést, ezért egyik lehetséges oka lehet a meddőségnek.
Napjainkban egyre többen vállalnak gyermeket 30 felett, ennek számos oka lehet, azonban ebben a korban esélyesebb a meddőség lehetősége. Ilyenkor, többszöri sikertelen próbálkozás után érdemes felkeresni a nőgyógyászt, és meddőségi vizsgálatot elvégeztetni.
A mióma kialakulása a 35 év felettieknél a legesélyesebb. Ennél fogva gyakran előfordul, hogy a meddőségi kivizsgáláson miómát talál az orvos. A mióma eltávolítását követően a nők 50 százaléka teherbe esik, amennyiben más meddőséget okozó probléma nem áll fenn.
Mióma és teherbeesés
A mióma és a termékenység összefüggése ellentmondásos. Van, akinél kifejezetten ez okozza a meddőséget, azonban vannak olyan nők is, akik a kisebb méretű miómák mellett könnyedén teherbe esnek.
Ennek oka a mióma elhelyezkedésében és méretében keresendő. Előfordul, hogy kisméretű mióma mellett sem sikerül teherbe esni : ilyenkor az elváltozás elhelyezkedése torzítja a méh belső felszínét. Ez pedig a méh felszínének rugalmatlanságát, vérellátásának romlását vonja maga után. Ezáltal a megtermékenyített petesejt nem tud beágyazódni. Ezzel a zavarral, a nem megfelelő vérellátással, az idő előtti méhösszehúzódással magyarázható az is, ha a kismamát gyakran érintik a korai vetélések , koraszülések is.
Mióma és terhesség
Ahogyan fentebb említettük, a mióma elhelyezkedése nagyban befolyásolja a teherbeesést, azonban a terhesség alatt is jelentős ez a tényező. A miómák a terhességet követően vagy összezsugorodnak, vagy akár növekedésnek is indulhatnak.
A mióma befelé növekedése akadályozza a teherbeesést, azonban ha mindez terhesség alatt történik, akkor a méh alakja torzul, valamint károsítja a petevezetők ivarsejtet továbbító képességét. Mivel a mióma a vérellátásba is bezavar, így előfordul, hogy a magzat kisebb súllyal születik meg.
A várandós nők nagy részénél (70 százalékánál) azonban nem okoz gondot a mióma. Általánosságban elmondható, hogy ha gyakoriak a vetélések, vagy nem sikerül teherbe esni, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a mióma mellett komolyabb gondok is állhatnak a meddőség hátterében!