Megfejtették a menopauza rejtélyét?

A tudományos kutatások eddig nem találták meg a választ arra a kérdésre, hogy a nők 50 éves koruk körül miért veszítik el fogantatási képességüket. Egy új kutatás azonban meglepő eredményekre jutott a témában.

Finnországi és brit kutatók iparosodás előtti társadalmakat alapul véve kutatásba kezdtek, hogy kiderítsék, hogy a nők miért veszítik el reprodukciós képességüket nagyjából éppen azzal egy időben, amikor a gyerekeik családot alapítanak. A kutatók feltételezése alapján az emberi faj az evolúció során azért alakította ki ezt a stratégiát, hogy elkerülje a generációk közti reprodukciós versengést, és a családon belül megnövelje a gyerek túlélési esélyeit a terményekben szűkösebb időkben is.

"Egy korábbi kutatás is arra az eredményre jutott, hogy az egy háztartásban élő különböző generációk számára nagyobb túlélési esélyt biztosított, ha egyszerre csak egy nemzedéknek voltak kisgyerekei. Ez a jelenség kulcsszerepet játszhatott a menopauza evolúciójában, ezt a jelenséget nevezi a tudomány reprodukciós konfliktus hipotézisnek" - mondta dr. Stephen Stearns, a Yale Egyetem evolúciós biológusa, aki azonban nem vett részt közvetlenül a kutatásban.

A finnországi Lutheránus Egyház 1702 és 1908 közötti időszakból származó nyilvántartási adatainak felhasználásával a finn és brit tudósokból álló kutatócsoport megállapította, hogy körülbelül 51 éves korra tehető a nők szaporodásának felső határa. A vizsgált történelmi időszakban jellemző volt, hogy az idősebb szülők és az új családot alapító fiúgyerekek és feleségük egy fedél alatt éltek, és közös bevételük, közös élelmiszerforrásuk volt. Eközben a lánygyerekekre jellemzőbb volt, hogy mikor férjhez mentek, elköltöztek otthonról és a férjük szüleinek házában éltek tovább" - magyarázta dr. Virpi Lummaa, a Sheffieldi Egyetem evolúciós biológusa, a tanulmány szerzője.

A nyilvántartási adatokból az is kiderült, hogy azoknak az idősebb nőtől születő gyerekeknek csupán 50 százaléka érte el a 15 éves kort, akik egy időben születtek a velük egy háztartásban élő másik generáció gyerekeivel, míg a fiatalabb generáció, pontosabban az anya vejének gyerekei 66 százalékos valószínűséggel érték el a kamaszkort. Ugyanakkor az anyák és a lányaik szimultán terhessége nem befolyásolta szignifikánsan a gyerekek túlélési esélyeit, mondta dr. Lummaa. A tanulmány részleteit az című tudományos szakfolyóirat legutóbbi számában publikálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra