Átlagosan a terhességek 1-3 százalékánál fordul elő hyperemesis gravidarum, avagy terhességi vészes hányás. A kórképet nagyon gyakori hányinger, hányás jellemzi. Vannak nők, akiket naponta több tucatszor is elfognak a rosszullétek – írja a BBC. A betegség a magzatot is veszélybe sodorhatja, illetve sok kismama kórházi ellátásra, intravénás folyadékpótlásra szorul a kiszáradás megelőzése érdekében.
Mint az a Gyerekszoba korábbi cikkében olvasható, a tünetek az 5-6. hét környékén kezdődnek, a 8-9. hétben a legsúlyosabbak, és az esetek többségében az első trimeszter végére megszűnnek. A hányinger nemcsak a reggeli órákban, hanem egész nap megterheli az érintetteket. A hyperemesis gravidarum kiváltó oka mindeddig nem volt ismert az orvostudomány előtt, egy nemzetközi kutatócsoport azonban a Cambridge-i Egyetem vezetésével most fontos felfedezést tett.
A Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban egy, a magzat által termelt hormon szerepére világítanak rá. Vizsgálataik szerint a panaszokért a 15-ös növekedési differenciációs faktor (GDF15) a felelős. „Minél érzékenyebb egy anya erre a hormonra, annál betegebbé válik tőle” – mondta el Sir Stephen O'Rahilly, a Cambridge-i Egyetem profsszora. Hozzátette, a felfedezés hatalmas lépést jelent affelé, hogy képesek legyenek megelőzni a veszélyes kórkép kialakulását. A kockázati csoportba tartozó nők terhesség előtti hormonkezelése például ígéretes iránynak tűnik.