Mi a mióma?

A mióma sajnos sokak számára nem ismeretlen betegség. Azonban még mindig csak kevesen tudják, hogy hogyan is kezelhető, hiszen a műtét csak az egyik lehetőség.

A mióma a női szervezet, a méh leggyakoribb tumora. Szerencsére éles határokkal rendelkezik, és jóindulatú elváltozás, ám korlátlan növekedésre képes, így igen komoly következményekkel járhat.

A miómának három formája van: az első a szubszerózus, mely esetben a méh hashártya-borítéka alatt, vagy a méh felszínén jelentkezik. Az intramurális forma esetében a méh falában, míg a szubmukózus formánál a méhnyálkahártya alatt található a tumor.

Az első forma esetében az is előfordul, hogy a daganat kikocsonyásodik, vérellátást kap, és leválik a méh faláról, ebben az esetben parazitás miómáról beszélünk. A 35 év alatti nők 2,5 százalékánál jelentkezik, míg a kor felett a gyakorisága már eléri a 17-20 százalékot. Sok esetben a mióma nem okoz tüneteket, de ha elér egy bizonyos méretet a növekedésben, akkor gyakran már csak műtéttel kezelhető.

Mit kell tudni a leggyakoribb nőgyógyászati daganatokról, betegségekről? A nőgyógyász elmondja! Kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mióma okai

A mióma kialakulásának pontos részletei egyelőre sajnos ismeretlenek, ám a legfontosabb kiváltó okok a jelenlegi ismeretek alapján a hormonális tényezők. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy az egyik legvalószínűbb elmélet alapján a szervezetben az ösztrogén hormon okozza az elváltozást, abban az esetben, ha a sárgatest hormon, vagyis a progeszteron termelése már nem kielégítő, míg az ösztrogén termelése nem csillapodik. Ez a hormon többek között a sejtosztódás serkentéséért felel, és a progeszteron hiányában hatását korlátlanul fejti ki.

Sajnos ez azzal is jár, hogy mióma esetén sokkal gyakoribbak a fokozott sejtosztódással járó betegségek, mint a méhnyálkahártya túltengése (hiperplázia), és annak rákos elfajulása, vagy például az emlők fibrocisztás megbetegedése.

Rendszeres ellenőrzéssel időben észrevehető a mióma

A mióma tünetei

A mióma sokszor tünetmentesen van jelen a szervezetben, és amíg nem növekszik, illetve nem is okoz gondot, addig igazából csak a szemmel tartása a feladat, amit rendszeres kontrollal el lehet érni. Leggyakoribb tünetei az elhúzódó, rendszertelen, bő, darabos vérzés .

A tünetek között olyan is jelentkezhet, mely már a daganat méretéből adódik. Ekkor vizelési panaszok, székletürítési nehézségek, valamint ismétlődő húgyúti fertőzések jelezhetik a problémát.

A mióma kezelése

Új módszer a miómák gyógyszeres kezelése. Ennek segítségével a szükséges műtét időpontja halasztható, sőt olykor az el is kerülhető. Műtét előtt is célszerű gyógyszeresen megkisebbíteni a miómát, hiszen így csökken a műtéti terhelés és adott esetben megnő a szervmegtartó megoldások valószínűsége.

A rendszeres ellenőrzésnek azért van nagy szerepe, mivel ha időben észreveszik, és a daganatok még kicsik, akkor lehetőség van az izolált eltávolításra, mely esetben a fogamzóképesség megőrizhető. A nagyobb daganatok esetében azonban sajnos a méh eltávolítása, vagy csonkolása a járható út.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra